Прочитај ми чланак

ХИЉАДЕ ХРВАТА ПЕВАЈУ: „Ми Хрвати не пијемо вина, пијемо крв четника из Книна“

0

knin_1000x0

Након параде у Загребу, Хрватска је данас наставила обележавање две деценије од војно-полицијске акције Олуја у Книну, у присуству државног врха и гостију, а портал Индеx је објавио да је све претворено у вашар на којем једино нису извиждани функционери најутицајније опозиционе ХДЗ.

Зором је из Книна према Вуковару традиционално пуштено хиљаду голубова, положени су венци погинулим бранитељима, одржана је миса, подигнута је хрватска застава и откривен је споменик Фрањи Туђману.

Хиљаде људи заогрнутих шаховницама и у војним униформама звиждало је свима, осим председници Колинди Грабар Китаровић, лидеру ХДЗ-а Томиславу Карамарку и градоначелнику Загреба Милану Бандићу, који су награђени аплаузима.

Иначе, прослави присуствују председник Председништва БиХ из реда хрватског народа Драган Човић, а први пут су ту и Мајке Сребренице које су, како кажу, дошле на лични позив хрватске председнице.
Већина бранитеља се жали на лошу организацију, све је, кажу, хаотично.
„Све изгледа као вашар“, објавио је портал Индеx.

У оквиру прославе прочитан је текст о организовању и циљевима Олује као и имена погинулих и несталих хрватских бранитеља у тој акцији из августа 1995, током које је из Хрватске протерано више од 220.000 Срба, док је више од 2.000 њих убијено или нестало.

Узвикују „За дом спремни“

На главном тргу у Книну је неколицина окупљених викала „за дом спремни“, а потом су певали и стихове „ми Хрвати не пијемо вина, пијемо крв четника из Книна“, јавља Индеx.хр

Претходно, огласила су се и книнска црквена звона, испаљени почасни плотуни, а свечаност је увеличала и група авиона „Крила Олује“.

Свечаности на Книнској тврђави присуствовали су поред председнице Хрватске, премијер Зоран Милановић, председник Сабора Јосип Леко, начелник Генералштаба Оружаних снага генерал Драго Ловрић, министар унутрашњих послова Ранко Остојић, министар обране Анте Котромановић, министар бранитеља Предраг Матић и други.

Милановић се први пут ове године у Книну неће обраћати бранитељима јер је свих претходних био извиждан, као и тадашњи председник Иво Јосиповић.

Када су га новинари питали зашто у Книну не важи један протокол за њега и председницу Хрватске, Милановић је одговорио: „Срећан вам Дан победе и домовинске захвалности, те Дан бранитеља“, пренели су хрватски медији који о овом догађају извештавају „из минута у минут“.

Грабар Китаровић је поручила да „онај народ који има своју историју не може да буде избрисан с лица земље, као што су то неки покушали“.

– Книн, Олуја и бројни хрватски бранитељи нису само део славне хрватске историје, они су жива баштина, вредност на којој се и данас, двадесет година након величанствене ослободилачке операције, темељи савремена Република Хрватска, речи су Грабар Китаровић.

Председник ХДЗ-а Карамарко је из Книна поручио да је 5. август један од највећих дана у хрватској историји, а на критике које на рачун прославе тога дана долазе из Србије узвратио је како српска политика „не може са суседима да кореспондира базирајући политику на митовима, полуистинама и неситинама“.

Међу званицама у Книн је јутрос рано дошао генерал Анте Готовина, који је својевремено у Хагу био осуђен за злочине почињене у Олују, да би му касније та пресуда укинута, а грађанима, који су га дочекали са одушевљењем, поручио је да је ово „дан победе, бранитеља и мира“.

– Ово је празник безбедности и слободе. Јуче су наше оружане снаге то обележиле такође достојанствено и величанствено широм Хрватске. Данас је наставак… Славимо нашу слободу, мир и сигурност. То нам је омогућила баш Олуја, рекао је Готовина.

Подизању хрватске државне заставе и откривању споменика првом хрватском председнику на Книнској трвђави претходило је отварање музеја „Олуја 95“, док је протоколом целодневне прославе предвиђен и мимоход високих државних и војних званица са книнске тврђаве, те свечана света миса коју ће предводити кардинал Јосип Бозанић…

У вечерњим сатима у Книну предвиђен је концерт Марка Перковића Томпсона који је познат по интерпретирању усташких песама, а његови концерти су познати по усташким симболима. Публику на концертима поздравља усташким поздравом „За дом“. Увек је обучен у црно и био је оптужен да је учествовао у изводјењу песме „Јасеновац и Градишка Стара“, у којој се слави убијање Срба и остали усташки злочини, што је он то оповргао.

И док се други дан у Хрватској традиционалним манифестацијама обележава годишница „Олује“, током које је из Хрватске протерано више од 220.000 Срба, а више од 2.000 их је убијено или нестало, у Србији и Републици Српској је Дан жалости.

 

Izvor: Alo, Agencije