Прочитај ми чланак

Србија ће ући у ЕУ за време председавања Турске?!

0

Копенхаген пост лист је, у оквиру текста о проблемима с којима се Србија суочавана свом европском путу, навео шалу коју је смислио неименовани званичник ЕУ.

“Србија ће постати члан Европске уније за време председавања Турске“! Ову шалу објавио је најтиражнији дански лист “Копенхаген пост”, цитирајући неименованог званичника Уније, у тексту томе које препреке стоје на путу Србије ка ЕУ.

– Како је један званичник ЕУ у шали рекао ‘Србија ће постати члан ЕУ за време председавања Турске‘. Велика препрека је Косово, које многи Срби посматрају као део своје териорије, иако ј оно прогласило независност још 2008. године – пише на почетку текста објављеног у Копенхаген посту.

Ипак, аутор овог текста каже да Косово није највећи проблем са којим се Србија суочава.

– Економија државе је посрнула и многе људе оставила очајнима. Бројке говоре тужну причу: 30 одсто незапослених, инфлација је 10 одсто а дугови су огромни. Многи млади људи којима се укаже прилика, напуштају Србију тражећи “зеленије пашњаке” – наводи се у тексту.

Да у Србији није све “црно” доказује висок ниво образовања становништва као и позивитва искуства власника иностраних фирми са запосленима у Србији. Такође, званичници Уније су изгледа задовољни степеном поштовања мањинских права.

– Нажалост, поштовање права мањина се још увек не односи и на хомосексуалце, што је тренд и у другим државама у источној и централној Европи. У октобру 2010. године група противника “Параде поноса” напала је учеснике ове манифестације, што је разултирало насиљем и нередима у центру Београда – пише Копенхаген пост.

Као најважније питање истиче се политика коју ће водити председник Србије Томислав Николић и Влада Србије у којој седе, како се наводи, представници “десничарске” Српске напредне странке.

Међутим, аутор текста истиче да преговори са Унијом нису исто што и чланство.

– Наравно, треба истаћи да је почетак преговора далеко од стварног приступања. Турска, на пример, преговара о овом питању од 2005. године, али без икаквог реалног изгледа да се икада постане члан. Највећа предност одређивања датума почетка преговора ће, међутим, бити да се изврши притисак на Србију да спроведе кључне економске, политичке и социјалне реформе. ‘Европеизована Србија’ је у нашем интересу – без обзира на то да ли или не Србија икада постане чланица ЕУ – закључује се у тексту.

 

(М. С. / Извор: Тхе Цопенхаген пост, телеграф.рс )