Прочитај ми чланак

Велика тужба против ФАЈЗЕРА због прикривања нуспојава вакцине против KОВИД-a

0

Америчка савезна држава Канзас тужила је данас фармацеутску компанију Фајзер тврдећи да је обманула јавност о својој вакцини против ковида, скривајући ризике и износећи лажне тврдње о њеној ефикасности.

У тужби поднетој пред Окружним судом округа Томас у Канзасу, државни тужилац Крис Кобах истакао је да су лажне изјаве њујоршког произвођача лекова прекршиле Закон о заштити потрошача Канзаса.

“Фајзер је дао више погрешних изјава како би обмануо јавност о својој вакцини у време када је Американцима била потребна истина”, рекао је републиканац Кобах, генерални тужилац Канзаса.

У тужби се тврди да је, убрзо након увођења вакцине почетком 2021, Фајзер сакрио доказе да је ињекција повезана са компликацијама у трудноћи, укључујући побачај, као и миокардитис и перикардитис. У тужби на 179 страница у Окружном суду Томас оспорава се језик којим је Фајзер говорио о вакцини, укључујући изразе као што су “вакцине које спасавају живот” и “лекови”.

“Ова погрешна представљања омогућила су Фајзеру да заради рекордне приходе од 75 милијарди долара током две године продаје вакцина”, наводи се у тужби.

Додаје се да је Канзас је такође рекао да је фармацеутска компанија лажно тврдила да је вакцина, која је развијена са немачким партнером BioNTech за оригинални сој вируса, задржала високу ефикасност против мутираних варијанти и да ће спречити не само болест, већ и преношење.

Кобах је рекао да су друге државе сарађивале са Канзасом у истрази и да се очекује да ће и оне поднети тужбе. Фајзер је саопштио да је тужба неоснована.

“Тврдње компаније Фајзер о вакцини против ковида биле су тачне и засноване на науци. Компанија верује да случај нема основа и одговориће на тужбу у догледно време”, наводи се у саопштењу.

Америчка администрација за храну и лекове је у јуну 2021. додала упозорење о миокардитису и перикардитису на етикети вакцине.

Државни тужилац Тексаса Кен Пакстон покренуо је сличан поступак против компаније Фајзер прошле године, која је и даље на чекању, а из фармацеутске компаније су тај случај назвали “бесмисленим”.