Прочитај ми чланак

У сиромашним земљама ће пре умрети од сиде и туберкулозе него од короне

0

Стотине хиљада људи ће умрети од последица нелечене туберкулозе због поремећаја у функционисању здравственог система у сиромашним земљама света, а разлог томе је пандемија коронавируса, објавио је Глобални фонд за борбу против АИДС-а, туберкулозе и маларије са средиштем у Женеви.

У неколико најсиромашнијих земаља света велики број смртних случајева од последица АИДС-а и туберкулозе (ТБЦ) могао би да премаши чак и број умрлих од самог коронавируса, рекао је за Ројтерс шеф Глобалног фонда Петер Сандс.

Објављен годишњи извјештај Фонда за 2020. годину показује да је број људи који се лече од туберкулозе резистентне на лекове пао за 19 одсто у земљама у којима делује глобално тело за помоћ. Програми превенције и лечења ХИВ -а опали су за 11 одсто.

„Заправо је од туберкулозе у 2020. лечено око милион људи мање него у 2019. и бојим се да ће то неизбежно да резултира стотинама хиљада смртних случајева“, рекао је извршни директор Фонда Петер Сандс.

Здравствени систем у „расподели“ због ковида

Иако још нема прецизних података о броју смртних случајева, Сандс каже да би у неким сиромашним деловима Африке, попут Сахела, полусушне зоне западне и средње Африке, која се протеже од Сенегала до Судана, могло би да буде више умрлих од последица туберкулозе или АИДС-а, због назадовања у борби против тих болести, него од ковида 19.

Глобални фонд са средиштем у Женеви удружење је влада, цивилних друштава и партнера из приватног сектора који годишње улажу више од 4 милијарде долара у борбу против туберкулозе, маларије и АИДС-а.

Највећи донатори су Сједињене Државе. Сандс је рекао да су на досадашња деловањеа Фонда утицала затварања због пандемије ковида 19.

Наиме, клинике, медицинско особље и дијагностика која се обично користи у лечењу оболелих од туберкулозе прерасподелили су се за потребе лечења обољелих од ковида у земљама попут Индије и широм Африке.

Додао је и да у овој години очекује наставак истих проблема због делта варијанте.

Казао је да смањен опсег лечења осталих болести указује на потребу сагледавања укупног утицаја ковида 19 на разне сегменте здравственог система, као и на потребу сагледавања успјеха у борби против те болести.

Маларија се показала као изузетак када је посреди тренд из 2020. године, а превентивне активности остале су стабилне или су повећане у односу на 2019. годину, стоји у саопштењу Глобалног фонда.