Прочитај ми чланак

Модификована РНК у вакцинама против KОВИД-а може допринети развоју рака

0

мРНК која се користи у вакцинама против KОВИД-19 разликује се од природне мРНК, јер је модификована да спречи деградацију од стране имунитета када се убризгава. У прегледу објављеном 5. априла, истраживачи тврде да модификација – конкретно, модификација Н1-метил-псеудоуридина – на мРНК узрокује супресију имунитета која може допринети развоју рака.

Уридин је кључна компонента иРНК. Међутим, када се уридин убризга у тело, имуни систем га брзо деградира.

Стога су научници из компаније Фајзер и Модерна модификовали уридин у Н1-метил-псеудоуридин (м1-пси) како би могао дуже да траје.

Међутим, истраживања сугеришу да ова модификација може смањити имунолошки одговор. „У оквиру вакцинације против КОВИД-19, ова инхибиција обезбеђује одговарајућу синтезу протеина и смањену имунолошку активацију“, написали су аутори у сажетку студије.

Аутори су забринути да модификација може да промовише рак код осетљивих особа.

„Предлажемо да будућа клиничка испитивања за рак или заразне болести не би требало да користе мРНА вакцине са 100% модификацијом м1ПС (м1-пси), већ оне са нижим процентом модификације м1ПС како би се избегла супресија имунитета“, написали су.

Модификована наспрам природне РНК

Модификована и природна РНК стимулишу различите одговоре у телу. Модификована РНК има тенденцију да производи више аберантних протеина, потенцијално доприносећи нестабилности ћелијског генома.

Што је најважније, модификована РНК изазива пригушенији одговор у телу од природне РНК, што може имати широке импликације на способност тела да се бори против других инфекција и рака.

Аутори су цитирали студије које су откриле да природна РНК има тенденцију да стимулише активност интерферона типа 1 – кључне антитуморске супстанце – и других имуних хемикалија. Насупрот томе, модификована РНК стимулише блажи одговор и повезана је са имуним хемикалијама које промовишу толеранцију страних РНК ињекција.

Критичан доказ који су аутори прегледа навели долази из студије на мишевима на Тајланду.

У студији, истраживачи су убризгали природну мРНА и 100 посто модификовану РНК у две различите групе мишева са меланомом.

Тајландски истраживачи су открили да када се убризгава природна РНК, тело има снажнији имуни одговор него када му се убризгава модификована РНК.

Штавише, прогноза мишева са меланомом се такође разликовала.

Стопа преживљавања у групи мишева без модификоване РНК била је 100 процената. Насупрот томе, у групи са модификованим уридином, само половина мишева је преживела.

У свом апстракту, тајландски истраживачи су написали да мРНА вакцина индукује производњу интерферона типа 1 и низводне сигнале који су кључни за контролу раста тумора и метастаза.

Аутори прегледа протумачили су налазе да значе да је додавање 100 посто „[м1-пси] мРНК вакцини у моделу меланома стимулисало раст рака и метастазе, док су немодификоване мРНК вакцине изазвале супротне резултате.

Додали су да студија потенцијално показује да је потпуна модификација мРНА смањила преживљавање код прималаца.

Дебата о раку

Међутим, Танапат Палага, који има докторат из микробиологије и имунологије, професор је микробиологије на Универзитету Chulalongkorn у Бангкоку, на Тајланду, и виши је аутор тајландске студије, рекао је The Epoch Times-у у мејлу да је преглед приказао резултате његовог тима „ван контекста.“

Док се господин Палага сложио да је немодификована РНК повезана са „робусним антитуморским имунитетом“, он је додао да њихова студија „није указала, закључила или сугерисала да модификована мРНА промовише формирање тумора.

„Модификована РНК… ​​једноставно није изазвала производњу ИФН типа И“, написао је он.

Аутори прегледа су пажљиво истакли да не сугеришу да модификована РНК изазива рак, већ да њени ефекти могу довести до окружења које помаже у развоју рака.

„Они који не читају детаљно ће брзо рећи да ПОТВРЂУЈЕМО да мРНА вакцине изазивају рак“, написали су аутори прегледа The Epoch Times-у у мејлу, указујући на пасус у свом раду у којем се наводи: „Важно је да се овде разјаснити да мРНА вакцине не изазивају рак; али би могли да подстакну његов развој… Више нас занимају експериментални и клинички подаци у вези са овим последњим.”

Др Тиан Ксиа, професор на Одсеку за наномедицину на Универзитету Калифорнија у Лос Анђелесу, рекао је за Epoch Times да је основа м1-пси смањење имунотоксичности „а не да потисне урођени и адаптивни имунитет“ и рак -закључци који кажу да узрокују рак немају „снажну научну подршку“.

Смањите употребу модификоване РНК

Аутори прегледа су сугерисали да терапија мРНК треба да укључи „нижи проценат“ модификоване РНК у будућности.

Такође су написали да не обесхрабрују употребу ињекција мРНК у лечењу рака, с обзиром да природна или немодификована РНК смањује раст тумора, побољшава ефикасност имунолошких одговора и потенцијално може повећати преживљавање.

Аутори су за The Epoch Times рекли да су се са мРНА вакцинама КОВИД-19 научници „само фокусирали на максимизирање производње шиљастог протеина“ без разматрања других ефеката низводно.

„Овде морамо да дубоко размислимо: ако смањите [проценат] модификације, имате мање ефикасну вакцину против САРС-ЦоВ-2“, написали су аутори, али у исто време може бити мање нежељених штетних ефеката.

Ракуел Валдес Ангуес, виши научни сарадник на Универзитету за здравље и науку у Орегону, рекла је за Епоцх Тимес да она и њене колеге поздрављају преглед „који се бави потенцијалним импликацијама употребе КОВИД-19 [м1-пси]-модификованих мРНА вакцина на прогресију рака и метастаза.”

Она је истакла да се показало да модификована РНК омета сигнализацију интерферона, а с обзиром на њену сложену улогу у биологији тумора, „постаје императив да се буде опрезан када се интегришу модификоване [м1-пси] мРНК за терапеутску употребу“ код живих животиња и људи.

„Ова разматрања захтевају темељну истрагу и промишљено разматрање у потрази за терапијом заснованом на мРНА“, рекла је она.