Прочитај ми чланак

Трамп пркоси гравитацији: Како је упркос прескупој кампањи успео да заради новац

0

Према бројкама, Трампово огромно - већ помало необјашњиво - богатство порасло је у години кампање, упркос томе што су партнери почели да га напуштају већ после прве негативној изјави о имигрантима.

tramp
Према бројкама, Трампово огромно – већ помало необјашњиво – богатство порасло је у години кампање, упркос томе што су партнери почели да га напуштају већ после прве негативној изјави о имигрантима.

Кад је Доналд Трамп најавио да улази у председничку трку, већина је помислила да ће „врућ кромпир“ као што је председничка трка значајно утицати на његов салдо у банци. Међутим, резултати незваничног републиканског кандидата за место председника Америке, показују да су стручњаци за бизнис прилично олако схватили Трампове способности кад су најавили финансијски колапс током јурњаве ка Белој кући.

Како преноси магазин „Фортуне“, бројке објављене ове недеље показују огроман скок Трампових прихода. И то заиста огроман – преко 50 одсто. Као извори профита наводе се: продаја такозваних трофејних станова у центру Њујорка, попуњени смештајни капацитети у одмаралиштима и становима, као и помама међу пасионираним голф-туристима у његовим објектима. Свакако, тешко је сагледати комплетну слику токова новца Доналда Трампа, тек „Фортуне“ је потврдио и да су пријављени извештаји о великој продаји некретнина прилично сумњиви.

Ипак, према ономе што Трамп говори, док је његово пословање протеклих година изгледало прилично „мртво“, са падом од 3 одсто годишње, компаније Доналда Трампа су ове године живље него икад. И нико није предвидео такав развој догађаја.

Прошлог јуна, кад је театрално најавио своју кандидатуру сишавши са „Трампове куле“, одмах је изнео и неприкладне опаске о мексичким имигрантима. Прошло је свега неколико дана и Трампови корпоративни спонзори и клијенти су почели да „хватају маглу“.

Ланац „Мејсис“ одустао је од Трампове линије мушке одеће, уз званично објашњење да „цени разноликост и да се не слаже са ставовима које је недавно изнео господин Трамп“.

„НБЦ Универсал“ окончао је дванаестогодишње партнерство са Трампом и његовом „Мисс Универсе“ франшизом, док је „Унивисион“ отказао договор о емитовању такмичења.

„Насцар“ је одустао од идеје да доделу награда на крају сезоне организује у Трамповом голф клубу у Мајамију. „Тхе ПГА Тоур“, организатор најзначајнијих професионалних голф турнира у Америци повукао је „Грен слем“ са Трампових терена у Лос Анђелесу.

И то није све. „Перфуманиа“, највећи продавац парфема у Америци, укинули су два „бренда“ – Суццесс бy Трумп и Емпире бy Трумп. Произвођач душека „Серта“ такође је реаговао, срезавши линију „Трумп Хоме“ душека у вредности од 3.000 долара.

Ништа од наведенох није успорило Трампову породичну компанију. У саопштењу за медије које је пратило објаву новог „личног финансијског стања“, која се предаје Федералној изборној комисији, Трамп је изјавио да је његов приход, „где не рачуна дивиденде, камате, капиталне добитке, ренте и хонораре“ скочио за „око 190 милиона долара“. Ако се то пореди са претходним подацима, реч је о скоку са 362 милиона на 557 милиона. Дакле, заправо је реч о расту од 53 одсто.

Периоди који се покривају извештајима заправо се поклапају. Како објашњава Шон Тули, аналитичар магазина Форбес, лично финансијско стање које је одобрено 15. јула прошле године, обухватало је претходних 18,5 месеци – период од почетка 2014. до датума попуњавања. Нови извештај обухвата целу 2015. годину, и први део ове године закључно са 18. мајем као датумом попуњавања.

Резултат је такозвано „дупло бројање“. На пример, прва четири месеца 2015. налазе се у оба извештаја.

Поврх свега, како преносе амерички медији, изгледа да се један део новца који Трамп пријављује као добит, заправо „окреће“ кроз кампању.

tramp 3
На пример, приход од издавања једног од његових авиона попео се на 3,7 милиона. Ипак, то је највероватније новац који је потрошио сам Доналд Трамп који је користио авион током кампање. А како је до овог тренутка Трамп лично финансирао своју кампању, врло је чудно да се и тај новац рачуна као приход.

Поврх свега, неки сегменти Трамповог пословања су доживели ударац. Недавно, Трамп је објавио да је приход од линије мушке одеће негде на релацији између 100.000 и милион долара. Обзиром да је прошле године та“ релација“ износила милион до 5 милиона, то је поприличан пад.

Ипак, чињеница је да Трампово пословање врло добро подноси изборну годину. Ако ништа друго, раст империје делује прилично импресивно пошто је 557 милиона стечених у најновијем периоду скупљено у краћем периоду него претходна сума – за 16,5 месеци наспрам 18,5 месеци.

Свакако, снажан раст није резултат развоја. Његова имовина готово да се није променила. Дакле, ту су приходи од голф терена и хотела, продаје зграда, накнаде за вођење станова, пословних зграда, као и приходи од познатог клизалишта и од продаје познате франшизе избора за мис.

Такође, важно је напоменути да Трамп има велике приходе – на пример од изнајмиљивања станова и канцеларијског простора – који нису укључени у 557 милиона о којима труби ових дана.

Врло је тешко не закључити да је Трампов агресиван наступ у протеклих годину дана побољшао његово тренутно пословање.

Од 40 бизиниса у развоју, не мање од 34 забележило је пораст, четири је сигурно забележило пад, а један бизнис није забележило никакве промене.

Буквално једини нови значајнији пословни подухват на Трамповој листи је зграда „Трамп Баку“ у Азејрбејџану. Чак је и промет Трампове компаније за воду „Ице Трумп“ скочио за 48 одсто.

Извештаји многима делују застрашујуће иако су они само један део слагалице. Ако се све скупа посматра, како је потврдио магазин „Фортуне“, нето „вредност“ кандидата за председника Америке прелази 10 милијарди долара.

Према бројкама, Трампово огромно – већ помало необјашњиво – богатство порасло је у години кампање. То је тешко за поверовати, али ово није први пут да Доналд Трамп „пркоси гравитацији“. Током свог пословања, а нарочото током своје кандидатуре толико је пута уверио јавност да за њега никакве опште законитости не важе.