Прочитај ми чланак

Шведску и Финску чека одмазда? „И Горбачову су обећали нешто“

0

Улазак Шведске и Финске у НАТО је њихов избор, али те државе морају да разумеју какве ће то последице имати на њихове везе са Русијом, саопштио Леонид Слуцки.

Лидер Либералнодемократске партије Русије (ЛДПР) и председник комитета Државне думе за међународне послове је на Телеграм каналу навео и да је Северноатлантски савез предвођен САД, од распада СССР доследно настојао да се приближи руским границама, а да су мантре о његовој одбрамбеној природи биле „димна завеса“.

„За Русију, проширење НАТО на исток није почело тако што је Алијанса позвала Шведску и Финску да се придруже, већ кршењем обећања која су некада дата Совјетском савезу“, саопштио је руски посланик.

Слуцки је рекао да је од тада било неколико оваквих таласа, који су „с времена на време покретали нове бриге о обезбеђивању сигурности и националних интереса“ за Русију.

„Да сам на месту Турске, не бих био превише понесен уверавањима која сам добио у замену да не ставим вето на улазак Финаца и Швеђана у НАТО. Горбачову је такође једном обећано нешто“, навео је Слуцки.

Финска и Шведска су 18. маја поднеле кандидатуру за улазак у НАТО. Требало је да добију позив за придруживање на самиту блока у Мадриду, али је вето Турске блокирао процес.

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган, фински председник Саули Ниинисто, шведска премијерка Магдалена Андерсон и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг одржали су 28. јуна преговоре у Мадриду на ту тему.

Као резултат тога, Турска је повукла свој вето, а затим су три стране потписале меморандум којим је уцртан пут Шведској и Финској за придруживање у НАТО. Заузврат, забрана продаје оружја Анкари је укинута и стране су обећале да ће се борити против тероризма, наводи Тас.