Прочитај ми чланак

Све више кинеске деце болује од леукемије након вакцинације против КОВИД-а

0

Кинеска деца која су примила вакцине против Цовид-а имају често нежељене ефекте, а једна од тежих јесте дијагноза леукемије. У Кини је забележен двоструко већи број случајева леукемије у свим старосним групама а на одељењима хематологије немају довољно кревета.

Након што је примила прву дозу вакцине против КОВИД-19, четворогодишњакиња Ли Јуна добила је температуру и кашаљ, који су се брзо повукли након интравенске терапије у болници. Али после друге дозе, отац је могао да каже да нешто није у реду.

Оток се појавио око очију његове ћерке и није нестао. Девојчица се недељама жалила на болове у ногама, где су модрице почеле да се појављују наизглед ниоткуда. У јануару, неколико недеља након друге дозе, овој четворогодишњакињи је дијагностикована акутна лимфобластна леукемија.

Моја беба је била савршено здрава пре вакцине – рекао је Ли (алиас), из северно-централне провинције Гансу, за Epoch Times.

Он је међу стотинама Кинеза који припадају групи на друштвеним мрежама који тврде да болују од леукемије или да им је члан домаћинства оболео од леукемије, која се развила након примања кинеских вакцина. Њих осам је потврдило ситуацију до које је дошао The Epoch Times. Имена саговорника су сакривена ради заштите њихове безбедности.

Случајеви леукемије обухватају различите старосне групе из свих делова Кине. Али Ли и други су посебно указали на пораст броја пацијената из млађе старосне групе у последњих неколико месеци, што се поклапа са настојањем режима да вакцинише децу између 3 и 11 година почевши од октобра прошле године.

Лијева ћерка је добила прву дозу средином новембра на захтев њеног вртића. Она је сада на хемотерапији у Народној болници Ланџоу бр. 2, где се најмање 20 деце лечи од сличних симптома, већина од 3 до 8 година, каже Ли.

Наш лекар из болнице нам је рекао да су од новембра деца која долазе у њихово одељење за хематологију да лече леукемију удвостручила број претходних година и да имају недостатак кревета – рекао је он.

Ли тврди да је најмање осморо деце из округа Суџоу, где живи, недавно умрло од леукемије.

Отприлике 84,4 милиона деце узраста од 3 до 11 година вакцинисано је до 13. новембра, према најновијим подацима кинеске Националне здравствене комисије, што чини више од половине становништва у тој старосној групи.

Постојао је отпор кинеских родитеља када је кампања вакцинације деце први пут почела. Они су изразили забринутост због недостатка података о ефектима кинеских вакцина на младе. Вакцине испоручују два кинеска произвођача лекова, Синопхарм и Синовац, који имају стопу ефикасности од 79 одсто и 50,4 одсто, на основу доступних података из испитивања спроведених на одраслима.

Постоје ограничене информације о здравственим ефектима ових вакцина на децу, а Светска здравствена организација је крајем новембра саопштила да није одобрила две вакцине за хитну примену на малолетницима.

Али родитељи који нису били вољни да вакцинишу своју децу суочили су се са притиском да се повинују.

Неки су рекли да су изгубили бонусе за рад или су им претпостављени одржали разговор. У другим случајевима, њихова деца су се суочила са казнама које варирају од губитка части или чак забране похађања школе, као у случају Ванг Лонговог 10-годишњег сина.

Школа нам је прошле године рекла да га одведемо на вакцинацију тог и тог датума, или неће моћи да иде на часове – рекао је Ванг из источне кинеске провинције Шандонг за Епох тајмс.

Дечак је примио другу дозу 4. децембра. Месец дана касније, почео је да осећа умор и ниску температуру. Он се сада налази у болници Килу Универзитета Шандонг, на лечењу од акутне леукемије, дијагностификоване 18. јануара.

На WeChat-у, кинеској платформи , Ли је упознао преко 500 пацијената или чланова њихових породица који деле исту невољу.

Локални центар за контролу болести, кога су позвали Ли и други, обећао је истрагу. Али ове истраге су се увек завршавале тако што су званичници прогласили случајеве леукемије као „случајне” и стога неповезане са вакцинама.

Власти су исто то рекле 2013. године, након смрти преко десетине малишана након примљене вакцине против хепатитиса Б.

Али Ли и други у сличној ситуацији далеко су од тога да буду убеђени.

Усуђујем се да кажем да нису урадили никакву верификацију, већ су само прошли кроз предлоге – рекао је Ли.

Ли сумња. Званичници су му рекли да ће комисија стручњака започети истрагу у његовој покрајини, али када је позвао покрајинску здравствену агенцију, они су одбацили било каква сазнања, рекавши да извештаји о овим случајевима никада нису стигли до њих.

Ли и други који желе да се ово питање испитају такође имају мале шансе да се њихов глас чује у огромној кинеској цензурној машинерији која непрестано филтрира све што се сматра штетним по интересе комунистичког режима.

Информације се блокирају чим покушамо да објавимо нешто на мрежи. Не можете га послати – рекао је Ли.

Када су се два највиша кинеска политичка тела састала прошле недеље на свом најважнијем годишњем скупу у оквиру онога што је Пекинг назвао „Две седнице“, Ли је у WeChat групи изнео идеју о подношењу петиције у главном граду како би привукао пажњу власти.

Та порука је одмах привукла пажњу надлежних.

Полиција нас је звала једног по једног – рекао је Ли.

Рекли су да смо измислили ствари и наредили нам да се повучемо из групе за ћаскање.

Група је убрзо распуштена. Информативни лист са детаљима о преко 200 пацијената оболелих од леукемије, који су попунили чланови групе, више није доступан.

Према Лију, постоје знаци који указују на то да су власти добро упознате са овим питањем. Доктори би их, када би примали пацијенте са сличним симптомима, прво питали да ли су примили вакцину против цовид-а, рекао је он, позивајући се на информације које је сазнао од групе на WeChat-у.

Ли је добио исту реакцију када је назвао дежурну линију кинеске државне телевизије CCTV у нади да ће добити медијску изложеност.

Чим смо рекли да су деца примила вакцину против КОВИД-19, питали су ме да ли је добила леукемију. Они су знали – рекао је Ли.

Рекли су да су добили превише позива због оваквих случајева.

Трошкови лечења се процењују на око 400.000 до 500.000 јуана (63.093 до 78.867 долара), што је више од 20 пута више од просечног годишњег прихода.

Ванг, чијем је десетогодишњаку дијагностикована леукемија, једини храни своју породицу и већ је под притиском отплате хипотеке. Добио је око 1.000 јуана (157 долара) кроз државни програм социјалне помоћи како би помогао у плаћању лечења свог сина.

„Остаје сам у болници преко ноћи“, рекао је Ванг, додајући да је страшна вест прилично „сломила“ дечакову мајку.

Да га је наследио од породице, ми бисмо то прихватили као своју судбину – рекао је Ванг.

Али он се разболео због вакцине. Једноставно не могу да се помирим.

Ли је у међувремену позајмљивао новац од својих рођака за болничке накнаде.

Ли није чуо никакав одговор од званичника или медија.

Његов пријатељ који ради у локалној здравственој комисији која надгледа дистрибуцију вакцина рекао му је да не полаже много наде у то.

Званичници су знали да можете добити леукемију, али ’рука није замена за бутину‘“ – рекао му је пријатељ, мислећи на кинеску метафору.

Ово је национално питање.

Здравствена комисија града Ланџоу, здравствена комисија провинције Гансу, Покрајински центар за контролу и превенцију болести Гансу, Центар за превенцију и контролу болести Ланџоу, Центар за превенцију и контролу болести града Jiukuan, Sinopharm и Sinovac нису одговорили на више позива за коментар.