Прочитај ми чланак

ШТА БРИСЕЛ СПРЕМА ЗА СОФИЈУ после „интервенције“ Рахоја?

0

Агенција Бета је пренела верзију нацрта декларације која ће бити усвојена на самиту ЕУ-Западни Балкан у Софији 17. маја, уз напомену да се текст још усаглашава.

У верзији документа у коју је агенција Бета имала увид наводи се да ЕУ поздравља посвећеност партнера са Западног Балкана европским вредностима и принципима и визији снажне, стабилне и уједињене Европе.

ЕУ, позивајући се на Солунски самит из 2003, потврђује недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана и одлучна је да интензивира свој ангажман на свим нивоима како би подстакла политичку, економску и социјалну трансформацију региона, укључујући кроз већу помоћ на основу опипљивог напретка у владавини права и социо-економским реформама.

Подсетимо, званични Мадрид је и крајем априла “издејствовао“ да заједничка декларација, која треба да буде објављена током Самита ЕУ и Западног Балкана у Софији, како се потпис шпанског премијера не би нашао поред потписа званичника територије која је себе прогласила државом.

Такође ЕУ поздравља опредељеност партнера из региона за демократију и владавину права, посебно код борбе против корупције, добре управе, као и за поштовање људских права и права мањина.

Наводи се и да ЕУ подржава залагање партнера са Западног Балкана да наставе да раде на унапређењу суседских односа, регоналној стабилности и узајамној сарадњи.

Додаје се и да ће посебан нагласак бити стављен на стварање нових могућности за младе које ће допринети социо-економском развоју Западног Балкана.

У нацрту декларације се додаје да је изградња „густе мреже веза и прилика“ унутар региона и са ЕУ од суштинске важности за приближавање грађана и економија и јачање политичке стабилности, економског просперитета и културног и друштвеног развоја.

„Обавезујемо се да унапредимо суштинску повезаност у свим њеним димензијама: саобраћајној, енергетској, дигиталној, економској и људској“, наводи се у документу.

ЕУ ће помагати земљама региона на развоју дигиталне економије и одрживих, еколошких друштава у складу с Париским споразумом.

„Енергетска сигурност ће бити приоритет, укључујући побољшање енергетске ефикасности, боље прекограничне интерконекције, диверзификацију извора и рута, као и боље интегрисање обновљиве енергије“, пише у нацрту декларације.

С тим у вези, ЕУ поздравља и опредељење партнера из региона да убрзају имплементацију правних тековина у склопу Енергетске заједнице и Транспортне заједнице, уклоне баријере на границама, комплетирају регионално тржиште струје и спроведу Вишегодишњи акциони план за развој регионалне економске зоне из јула 2017.

Наводи се и да ЕУ и партнери са Западног Балкана деле многе безбедносне изазове који захетвају координисану акцију и подсећа да се вредност сарадње показала код зауздавања прилива миграната.

У нацрту се указује и да борба против тероризма и екстремизма захтева појачану сарадњу.

Истиче се и да су ЕУ и партнери са Западног Балкана свесни да су резултати у борби против корупције и организованог криминала кључни за политичку и социо-економску трансформацију и за регионалну стабилност и безбедност у најбољем интересу грађана.

ЕУ поздравља допринос партнера са Западног Балкана њеној Заједничкој спољној и безбедносној политици и очекује даље продубљивање сарадње у тој области, посебно веће усклађивање са политиком ЕУ о питањима од заједничког интереса.

У нацрту документа наводи се и да се против дезинформација и других „хибридних актвности“ треба заједно борити кроз бољу сарадњу и јачање отпорности (на претње), сајбер безбедности и стратешке комуникације.

У нацрту документа наводи се и да ЕУ поздравља намеру Хрватске да буде домаћин самита ЕУ-Западни Балкан током свог председавања ЕУ (у првој половини) 2020.

Додаје се и да када је реч о убрзавању унапређења живота грађана у областима повезивања и безбедности, ЕУ покреће Софијску агенду приоритета за ЕУ и Западни Балкан, која представља додатак на декларацију.

Том агендом обухваћене су мере и кораци за јачање подршке владавини рпава и доброј управи, веће ангажовање на питањима безбедности и миграција, подршку за социо-економски развој уз посебан фокус на младе, већу повезаност, дигиталну агенду и подршку помирењу и доборсуседским односима на Балкану, наводи се у додатку уз нацрт декларације за Самит у Софији.