Прочитај ми чланак

Ово је Камчатка: Руски Далеки исток – рај на земљи

0

kamcatka 2

Руско полуострво Камчатка за многе је „крај света“,  али за риболовце и љубитеље природе је рај на земљи. Доласком лета, али посебно од друге половине августа и почетком септембра, тај регион Далеког истока се претвара у риболовачку „меку“. То је период мрешћења кижуча, једне врсте рибе из породице чувених лососа.

Од Москве до Петропавловска на Камчатки, полуострва на крајњем североистоку Русије, авионом се лети девет сати. Од Петропавловска тек следе авантуре које нису за људе слабих живаца. Предстоји лет хеликоптером који једва полеће јер је препун ранаца и друге риболовачке опреме. Кад је ведро или су облаци разређени виде се бројни вулкани из којих још куља дим. На полуострву је 29 активних вулкана, као и велики број термалних извора. А тече око 16.000 река.

Правих путева нема, па је до тог риболовачког раја хеликоптер једино превозно средство. Тек кад се стигне до обале река може се пловити чамцима.

ЦРВЕНИ И ЦРНИ КАВИЈАР

Русија има идеалне услове за риболов, јер излази на 13 мора. У тој земљи тече око 120.000 река и постоји око два милиона језера. Некада је у СССР риба била знатно јефтинија од свињетине и говедине. Сада се то променило, па риба није више јефтина ни на пијацама на Далеком истоку, а у московским ресторанима је стварно скупа. И црвени кавијар је поскупео, па се пола килограма у теглама може купити за 50 евра. Што се црног кавијара тиче, у Русији и даље важи забрана лова јесетри, па је тај деликатес веома скуп, као и на Западу.

Путовати на Камчатку и уживати у лепоти природе у риболову сада могу само људи са дубљим џепом. Путовање од седам дана кошта око 3.000 евра. Авионска карта од Москве до Петропавловска, кад се купи знатно раније, кошта 600 евра. Најскупљи је локални превоз хеликоптером, који сваког члана групе кошта око 1.300 евра. Аутор овог текста се сећа совјетских времена када се за сто долара могло стићи од Москве до најудаљенијих крајева на Далеком истоку.

kamcatka 4

Александар Грујић, родом из Пећи, који живи две деценије у Русији и ради као угледни банкар, на Камчатки је био девет пута, па њега и Сергеја Абљајева, заменика председника руске Централне банке задуженог за надзор, већ познају домаћи водичи. Њих сматрају својима јер знају обичаје и све могуће опасности.

290px-Petropavlovsk_Kamchatsky_at_night

– О том делу света странци мало знају, углавном из ТВ репортажа и књига у којима се показују вулкани на Камчатки, као и како се прави црвени кавијар, јер тамо лососи долазе да се мресте. Али, права девичанска лепота се може осетити тек кад се дође на то полуострво – тврди Александар Грујић.

Он је водио не само своје земљаке на „рибалку“, већ и Русе, који кажу да Александар боље познаје њихову земљу него они који су се родили у њој. Грујић је познат у Русији и као аутор једне од најбољих и најлепших монографија о риболову у тој земљи.

Сви који допутују на Камчатку маштају да дођу у чувену Долину гејзира, која је због неприступачности откривена тек 1947. До ње се стиже само хеликоптером. Од Петропавловска на Камчатки до Долине гејзира лети се два и по сата. Од краја пролећа, када се отопи снег, то постаје долина цвећа.

МИРОЉУБИВИ МЕДВЕДИ

„Староседеоци“ Камчатке Грујић и Абљајев причају да у време мрешћења лососа медведи имају доста хране, па се могу и срести на обалама река. Тамошњи медвед може бити тежак и пола тоне, па га, уз америчког гризлија, сматрају једним од највећих на свету. – Ловећи на обали реке Опала били смо шокирани када смо видели медведе како се спуштају до воде.

Poluostrvo-Kamčatka-78

Показали су нам се, како би дали знак да смо на њиховој територији. Већина нас била је у паници, једино се председник нашег друштва Сергеј Абљајев све време смејао и снимао камером. Становници Камчатке кажу да су медведи мирољубиви и ретко нападају људе – каже Грујић.

rep-lososi_620x0

На Камчатки се улови годишње више од милион тона рибе. Још у совјетско време, поред рибе и црвеног кавијара, са Камчатке су стизали ракови у конзервама са етикетом „Чатка“. Гурмани знају колико је на цени велики камчатски рак.

Риболовци долазе у време летњих месеци, кад риба долази на мрешћење. У породици лососа прво стиже чавича, коју неки зову краљевски лосос. Следи кета, па нерка, а затим горбуша, па кижуч. На удицу се хватају само чавича и кижуч. Чавича може да достигне и 50 килограма. Почетком јуна, кад почне топљење снегова, на Камчатки има много воде у рекама. Управо надошла вода спасава чавичу да не постане лак плен грабљивица и медведа.

– Кад се лосос закачи за удицу риболовац осети јак трзај, а било је случајева да непажљивом отргне и штап из руку – прича Грујић, који је азбуку риболовства научио на Бистрици.

После напорног дана спретни водичи брзо очисте рибу и спреме чорбу, а велике лососе пеку на ражњу. Седам дана брзо прође, а риболовци кажу да ће се онај ко је једном дошао на Камчатку сигурно вратити.

 

(Вечерње Новости)