Прочитај ми чланак

Коме смета руско индијски ловац пете генерације FGFA?

0

9highres_00000401257040

Није могуће избећи разматрање ваздухопловне теме на салону, иако је DEFEXPO-2014 – сајам копненог и војно-поморског наоружања који се одржава у Њу-Делхију. Посебно у ситуацији кад се у индијској штампи активно критикује један од најамбициознијих руско-индијских програма – производња ловца пете генерације FGFA на основу руског пројекта Т-50 ПАК ФА.

Како истиче заменик руководиоца ФСВТС Русије Вјачеслав Дзиркалн, радови на пројекту се одвијају по динамици. Уједно, информациони напад показује да у Индији постоји приличан број противника сарадње с РФ у овој области.

Суштина проблема је у томе што структура РВ Индије које ставља акценат на коришћење авиона произведених у РФ и Француској претпоставља да у руководству РВ постоје две лобистичке групе – проруска и профранцуска. Друга група која је недавно постигла успех (победник на тендеру MMRCA је француски ловац Rafale), осећа недостатак ресурса. Вредност Rafale који превазилази одобрене уговорне оквире и мале економске могућности Индије, приморава на тражење додатних средстава.

Заједнички програм с Русијом за производњу ловаца пете генерације у овим условима постаје мета лобистичких напада. Критици се пре свега подвргава цена авиона која ће очигледно премашити сто милиона долара по јединици. Међутим, предстојећа куповина „Рафала“ по цени која се ближи износу од 20 милијарди евра за 126 машина, биће још скупља. Притом се не сме заборавити на разлику у генерацијма – прототип FGFA, ловац Т-50, обавио је први лет у јануару 2010. године, 23,5 године после првог „Рафала“.

Али, док се „Рафалу“ може наћи замена међу другим машинама са сличним ТТК, пројекат FGFA је с ове тачке гледишта јединствен: тешки ловац пете генерације Индији неће дати нико други.

Ипак, „рвање за новац“ се наставља и имајући у виду ситуацију, тешко да ће ускоро престати. По мишљењу низа стручњака сасвим је могуће да ће се Индија одрећи Rafale с анулирањем резултата тендера MMRCA и распоређивањем средстава у корист других програма, укључујући FGFA.

Ловац пете генерације није једини заједнички производ руских и индијских градитеља авиона. Велике наде обе стране полажу у пројекат МТА (вишенаменски транспортни авион/medium transport aircraft, који води порекло од авиона Ил-214).

Међувладини споразум о заједничком развоју и производњи авиона МТА владе Русије и Индије су потписале још 2007. године. У току следећих година будући партнери су се договорили да ће руској и индијској страни припадати по 50% акција предузећа, а седиште ће бити отворено у Њу-Делхију. Производња авиона ће бити лоцирана како у Русији, тако и у Индији. Производни планови предвиђају израду 205 машина од којих 3% може бити извезено у треће земље.

Ако се све буде одвијало по плану, први лет МТА ће бити одржан 2016-2018. године. По речима генералног конструктора ОАО „Иљушин“ Виктора Ливанова Министарство одбране Русије планира да наручи 100 авиона овог типа, а Индија 45. Ово ће помоћи подизање на ниво производње без губитака. Укупан потенцијал светског тржишта авиона МТА процењује се на 390 комада узимајући у обзир цивилну саобраћајну авијацију.

Датум првог лета се засад не наводи тачно, али ће се то највероватније десити 2017. године. Нови авион треба да попуни нишу од 12-20 тона, која се у РВ Русије ослободила после отписивања из наоружања авиона Ан-12.

Реализација пројекта МТА наилази на мноштво проблема, али је успех машине од критичне важности, како за РВ Русије, тако и за РВ Индије. Обе земље располажу великим бројем удаљених објеката за које је потребно снабдевање авионима. Притом коришћење машина типа Ил-76 ни из далека није увек могуће и сврсисходно.

Реализација пројеката FGFA и МТА омогућиће РВ Индије да добију савремену авионску индустрију. Русији ће ови пројекти захваљујући новчаним средствима партнера дати могућност да напредује у развоју повисивши ниво технологија и компетентност произвођача. У условима кад пројекти нове техника постају све скупљи и сложенији, ова могућност се не сме занемарити.

(Глас Русије)