Прочитај ми чланак

САД и Русија: Отпис историјских дугова

0

Наставак правог партнерства између Русије и НАТО још се кочи покушајима коришћења тезе о “совјетској опасности” која се сада претворила у – “руску опасност”.

Рачунамо на то да САД неће и даље да дају повод за заоштравање међусобних односа – изјавио је Сергеј Лавров после разговора са америчким потпредседником Џоном Бајденом у оквиру Минхенске конференције о безбедности.

Оно што долази као вест из Минхена, потврђена од стране Бајдена, јесте и најава да ће Русију ускоро посетити нови амерички државни секретар Џон Кери.

– Нема сумње да ми живимо у преломном тренутку и да су зато потребне одлучне и велике иницијативе. Дошло је време да заједнички отпишемо историјске дугове и дамо једни другима кредит поверења и партнерства – оценио је Сергеј Лавров.

Руски министар је велику пажњу посветио размештању америчке ПРО у Европи.

ПРЕДЛОГ ПУТИНУ
У Жељи да изађу из ћорсокака у односима са Русијом Американци су припремили “нешто ново” и тај предлог ће ускоро у Москву донети Тони Донилон, саветник председника Обаме.
У дипломатским изворима се сазнаје да саветник Барака Обаме доноси нови пројекат противракетне одбране са којим ће упознати председника Владимира Путина.

– У НАТО сада расправљају о концепцији “паметне одбране”, а било би важније да се дође до сазнања да је потребна нова, “паметна спољна политика” – рекао је Лавров који је нагласио да је из прошлости још увек остало “блоковско размишљање” које је супротно потребама модерног времена. По његовој оцени Запад и даље доживљава Русију као потенцијалног непријатеља.

– Проблем ПРО је постао важан тест: Одговарају ли свечане декларације животној реалности? Ми сви ризикујемо да изгубимо још једну реалну шансу да изградимо заједничко евроатланско пространство – рекао је Лавров.

Москва је више пута предлагала Вашингтону, а то је поновљено и у Минхену, да се направи заједнички ПРО или да САД дају прецизне гаранције да ракете пресретачи нису усмерени ка Русији.

О проблемима у односима Вашингтона и Москве, говорио је и амерички потпредседник Џон Бајден.

– Ми у неким стварима нисмо сагласни, али и даље видимо могућност сарадње са Русијом у корист заједничких интереса у области безбедности – рекао је Бајден. Он је додао да са Русијом и даље постоје различити ставови о Сирији, противракетној одбрани, ширењу НАТО-а, питањима демократије и људских права.

СВИ ОСТАЛИ “НА ИСТОМ”
АКО се анализирају говори америчког потпредседника Бајдена, њихових европских савезника као и руског министра Лаврова о Сирији, Ирану и другим кризним тачкама у свету, видљиво је да су позиције свих остале непромењене.

Москва је и даље против било какве примене силе у Сирији и позива на дијалог зараћених страна, док Запад инсистира да председник Асад мора да оде. Москва је и против употребе силе када је у питању ирански атомски програм.

 

(Новости)