Прочитај ми чланак

ПУТИНОВА ЕСКАДРИЛА Руски „гром“ добија моћно оружје и постаје „убица бродова“

0

Крстарећа ракета "Х-35УЭ", на Западу позната као "АС-X-20 Харпоонскy", је руски одговор америчкој ракети "Харпоон", али руска је лакша, краћа и може бити базирана на копну, могу је понети авиони и хеликоптери и скоро да је неприметна за системе противракетне одбране. "Сухој Пак ФА" (Т-50) би са овом ракетом могао да постане универзални борбени авион.

Руски медији су јавили да је крастарећа ракета Х-35УЭ ушла у наоружање руског борбеног авиона пете генерације ПАК ФА, који тренутно пролази низ тестирања и може доспети у војску 2017-2018 године.

Независни војни аналитичар Прохор Тебин каже да су ове ракете пандан америчким ракетама Харпоон, али додаје да је „Русија увек имала предност над САД у развоју противбродских ракета“.

Тебин се слаже са називом „убица бродова“, који су руски медији далиавиону ПАК ФА уколико буде наоружан овом ракетом. Међутим, Тебин упозорава да би суперсоничне ракете Јахонт биле корисије против тешких војних бродова.

– У том погледу Х-35УЭ је намењен једноставнијим задацима, и био би погодан за извоз – рекао је Прохор Тебин за портал „Руска реч“.

Универзална крстарећа ракета

Ракете Х-35УЭ имају домет од 7 до 260 км и могу бити испаљене у размаку од три секунде.

Овом ракетом могу бити наоружани хеликоптери (један од најновијих Ка-52), бродови, беспилотне летелице и авиони, а може бити испаљена из универзалне надземне лансирне рампе које се користе за крстареће ракете Циркон.

Х-35УЭ лети на висини од 15 метара и зарања на само 2-4 метра када се приближи циљу. Усмеравају га и сателитски подаци и сопствени радари. Ракета не скенира подручје али лови импулсе које емитују радари циљаних бродова.

Андреј Фролов, главни уредник часописа Экспорт вооружений каже да би интеграција ракете Х-35УЭ омогућила авиону ПАК ФА да замени све авионе претходне генерације.