Прочитај ми чланак

ПУШКИНОВ ПОТОМАК постао најмлађи милијардер у Великој Британији

0

Хју Гросвенор после изненадне очеве смрти постао са 25 година Војвода од Весминстера.

puskin vojvoda od vesminstera i puskinovi potomci

Британија тугује: изненада је преминуо војвода Весминистерски – 64-годишњи лорд Џералд Гросвенор, трећи најбогатији човек у Енглеској и власник баснословног богатства од 9 милијарди фунти.

Како преноси Daily Mail, војвода је умро од срчаног удара на породичном имању у Ланкширу.

Чланови краљевске породице и цела британска аристократија изјавила је саучешће удовици – војвотикињи од Вестминстера Наталији Гросвенор.

Покојни војвода је оставио четворо деце: три потомка женског и једног мушког пола, али по британским законима, само његов син Хју ће наследити титулу и највећи део наследства. Момак који има само 25 година, постаће нови војвода од Вестминстера и најмлађи милијардер Велике Британије.

Хјуова мајка, Наталија Гросвенор – блиска је пријатељица покојне принцезе Дајане и кума наследника британског престола принца Вилијема. Није чудо, што је, када су Вилијем и Кејт Мидлтон добили сина Џорџа, управо Хју добио понуду да постане кум дечаку.

Међутим, у Великој Британији удовица војводе од Вестминстера добро је позната и због својих руских корена: Наталија и њен син Хју –далеки су потомци Александра Пушкина.

Историја британских потомака великог руског песника је невероватна и веома замршена. У њиховом породичном стаблу нераскидиво су испреплетени корени афричког претка Александра Сергејевича – Абрама Петровича Ханибала, царске лозе Романових и британске краљевске куће Виндзор.

Песникови британски наследници поштују генијалног претка и на сваки начин овековечују његово име.

Старија сестра Наталије Гросвенор – Александра Анастасија Филипс, војвоткиња од Аберкорна – најстарија Пушкинова пра-пра-унука, живи у Северној Ирској. Својим новцем је основала Пушкинову награду, која се додељује литерарно најталентованијим ученицима.

Победници сваке године добијају награду – пут у Санкт-Петербург.

Друга Наталијина сестра, Марита Кроули је најкреативнија у својој аристократској породици: она је писала текстове за песме Демиса Русоса, а компоновала је и либрето опере „Песник и цар“ о свом великом претку Александру Пушкину.

Како су се потомци Александра Сергејевича населили у Великој Британији и ородили са краљевском кућом?

Све је почело од песникове ћерке Наталије.

Свог великог оца она, наравно, није запамтила – када је Пушкин убијен у двобоју, маленој Таши је било свега 8 месеци. Девојчица је израсла у очаравајућу девојку, удала се, али брак јој је био несрећан: њен муж је био окорели коцкар и скандал-мајстор. Уз велике тешкоће, Наталија се развела.

Чинило се,да више неће упознати срећу и љубав. Али, 1856. године Наталија Александровна се упознала са немачким принцем Николаусом Вилхелмом из династије Насау. Принц је допутовао у Петроград на крунисање новог цара Александра II.

Николаус и Наталија су се допали једно другом на први поглед – на балу у част крунисања пар је плесао целу ноћ. Њихова тајна романса прерасла је у свадбу: љубавници су се венчали 1861. године. Нажалост, брак је био неједнак: иако се венчала са престолонаследником, Наталија није имала право да се зове Њено Височанство. Међутим, она је добила титулу грофице фон Меренберг.

Пушкинова ћерка је свој живот провела у немачком Висбадену и умрла 1913. године.

Ћерка Наталије Пушкин и принца Насау имала је ништа мање интересантну судбину. Софија фон Меренберг 1891. године се удала за великог књаза Михаила Михајловича Романова – унука цара Николаја I и брата Николаја II. Софија и Михаил су се преселили у Енглеску.

Њихова најстарија кћерка Надежда, или Нада, како су је звали у енглеском стилу, удала се за стрица принца Филипа Грчког – супруга садашње краљице Елизабете II. Тако су се потомци Пушкина и династије Романових ородили са краљевском породицом Виндзор.

Још једна Софијина ћерка – најмлађа Зија (или, како су је звали у кући, Анастасија), постала је супруга богатог индустријалца Харолда Вернера, дијамантског магната, и на тај начин постала једна од најбогатијих жена Велике Британије.

Управо Зијина-Анастасијина унука Наталија се и удала за Џералда Гросвенора, постала војвоткиња од Вестминстера и родила Хјуа – момка, који је након смрти оца наследио баснословно богатство и постао најмлађи милијардер Енглеске.

О новом војводи од Вестминстера и далеком пра-пра-пра-унуку Пушкина се мало тога зна.

Хју је завршио приватну школу, студирао  на Универзитету Оксфорд. Утицајни родитељи су уложили све напоре да приватни живот својих наследника остане тајна за медије. Није познато да ли Хју има девојку или вереницу. Али је познато да је још увек нежења –што значи, остаје један од најпожељнијих удварача у Великој Британији.

Превео: Срђан Ђорђевић