• Почетна
  • СВЕТ
  • Приземљење сиријског авиона пореметило односе Турске и Русије
Прочитај ми чланак

Приземљење сиријског авиона пореметило односе Турске и Русије

0

Принудно приземљење сиријског авиона у Анкари ни на који начин није допринело релаксацији односа Сирије и Турске.
Напротив. Након што су два ловца Ф-16 натерала путнички „ербас А-320” на лету Москва–Дамаск да слети, турске власти су саопштиле да је постојала дојава о спорном пртљагу у којем је, наводно, оружје и војна опрема намењени снагама лојалним сиријском председнику Башару ел Асаду. После вишечасовног прегледа део пртљага је одузет, а авиону је у раним јутарњим часовима дозвољено да настави пут ка сиријској престоници.

Турски премијер Тајип Ердоган је изјавио да се у авиону налазила муниција руске производње, која је била намењена сиријском министарству одбране, јавља Ројтерс. 

Овај инцидент је само долио уље на ватру која већ неко време тиња између две суседне земље, донедавне савезнице. Оштра реторика чула се и у Анкари и у Дамаску, а познаваоци турско-сиријских односа увелико најављују додатно погоршање међудржавних односа. Реагујући на заустављање авиона, сиријска национална авио-компанија оптужила је јуче турске власти за коришћење „агресије” над посадом.

„Турске власти употребиле су агресију над посадом авиона пре него што је летелици дозвољено да настави путовање са аеродрома у Анкари”, рекао је директор авио-компаније „Сиријан ер” Абдел Атиф, пренела је агенција АФП. „Агресија се догодила пошто је посада одбила да потпише документ да је авион принудно слетео. Турске војне летелице приморале су наш авион да се спусти без унапред датог упозорења пилоту. Војне летелице су биле толико близу да је могло да дође до несреће.”

Осудама се придружио и сиријски министар саобраћаја Махмуд Саид тврдећи да се Турска послужила досад незапамћеним „пиратством у авио-саобраћају”. Саид је рекао да је тај корак „авио-пиратство које је у супротности са споразумима у цивилном ваздухопловству”.

Инцидент је директно укључио и руску страну јер је пошиљалац наводног наоружања била – Москва. Високи представник руске институције која се бави извозом оружја изјавио је за агенцију Интерфакс да у сиријском авиону није било никаквог руског оружја. Према његовим речима, да је Русија хтела да пошаље оружје у Сирију, „то би се радило утврђеном процедуром, а не нелегалним путем, поготово не коришћењем цивилног авиона”.

Турски министар спољних послова Ахмет Давутоглу је одмах реаговао и поручио да овај инцидент неће „у овом тренутку утицати на односе Русије и Турске”. Председник Русије Владимир Путин је, међутим, отказао посету Турској која је била планирана за понедељак. Један Путинов сарадник изјавио је да руски председник не жели да заузима страну у сукобу између Сирије и Турске.

Аналитичари помињу најразноврсније сценарије у ком правцу ће се ситуација даље развијати у односима две земље, од којих је најчешћи – додатно заоштравање сукоба, па и могући рат.

Иако ни Турска ни Сирија не прижељкују ратни сукоб, ни једна страна не би волела да се у јавности стекне утисак узмицања пред супарником. Коментатор политичког магазина „Атлантик” Роберт Рајт наводи најмање четири разлога која их снажно вуку у радикализацију сукоба.

Он најпре тврди да је за Турску рат повољнија опција од сталног прилива избеглица, али су им трн у оку и Курди који користе грађански рат у Сирији да би „протурили” своје политичке циљеве. Одлука о уласку у рат свакако би значила укључивање снага НАТО-а, а поједине утицајне групе у САД (Рајт помиње исте оне које су подржале рат у Ираку) лобирале би за већи амерички ангажман приликом интервенције у Сирији.

Премда на први поглед изгледа сулудо да режим Башара ел Асада, који већ има безмало цео свет окренут против себе, и даље наставља да напада границу са Турском, прави разлог је настојање Дамаска да заустави наоружавање побуњеника.

 

САД подржале пресретање руског авиона

 

САД су подржале одлуку Турске да, због сумње да превози војну опрему и муницију, на својој територији пресретне и приземљи сиријски путнички авион који је летео из Москве за Дамаск, саопштио је вечерас Стејт департмент.

„Сиријски режим се бори за сопствени живот, а дуж турско-сиријске границе је жила куцавица његових непријатеља”, пише амерички аналитичар. „Коначно, може се рећи да је Турска већ у незваничном рату да Сиријом, јер Турска наоружава побуњенике, макар као посредник између Саудијске Арабије и њих.”

„Било какво пребацивање војне опреме сиријском режиму у овом тренутку је веома забрињавајуће, и једва чекамо да чујемо детаље са турске стране, кад истрагу приведу крају“, рекла је портпаролка Стејт департмента Викторија Ниланд.

Она је одбила да коментарише турске наводе да је дојава о војној опреми у авиону Ербас „А320“ компаније Сиријан ер (Syrian Air) дошла од САД.

Војни авиони турске војске пресрели су синоћ сиријски авион са 37 путника, када је ушао у турски ваздушни простор и испратили га до аеродрома Есенбога, због сумње да преноси оружје у Дамаск.

 

(Политика, Ројтерс, Танјуг)