Прочитај ми чланак

ПОГЛЕДАЈТЕ ЕКСКЛУЗИВНЕ СНИМКЕ RUSSIA TODAY са турско-сиријске границе (Превод С.И)

0

Док цивили који још увек живе на турско-сиријској граници пате од Исламске државе и оптужују турску војску за војне акције, такозвани умерени побуњеници "Слободне Сиријске Војске", боре се раме уз раме са исламским екстремистима, и отворено признају подршку Анкаре.

© Mohamad Bayoush / Reuters

© Mohamad Bayoush / Reuters

Лизи Фелан је посетила турски град Каркамис, који се налази на граници са Сиријом близу подручја под контролом Исламске државе. Говорила је са локалним становништвом, избеглицама и милитантима, који су описали улогу Турске која наводно подржава како сиријске побуњенике тако и исламске екстремисти.

Већина становника Каркамиса су били приморани да напусте град и пронађу дом на другом месту због опасности од напада ИДИЛ-а преко границе.

Напори Турске да се повећа безбедност, који се у великој мери ограничавају на изградњи зида који је одсекао локалну прекограничну трговину, довели су до тога да је већина рафова у продавницама празно.

Они који су остали, укључујући сиријске избеглице које су успели да побегну од ИДИЛ џихадиста, не верују да је опасност завршена. Они верују да гранате и меци ИСДИЛ-а могу да их достигну чак и у Турској, у Каркамису.

Ајзела Џилмаз, избеглица из Сирије из града Џараблуса, говорила је за РТ и описала је своју срећу јер је успела да побегне са друге стране границе, додајући да се она и даље осећа веома несигурно. Џилмаз је рекла да је тешко рањена приликом посете гробу свог оца у Каркамису. Метак је дошао из Сирије, а испаљен је од бораца ИДИЛ-а.

„Били смо до гроба мог оца, они су пуцали погодивши ме“, рекла је Џилмаз. “ Била сам лечена у болници, прво 15 дана, а онда поново још 10 дана. Имала сам операцију два пута, моја плућа су и даље неизлечена. И даље патим.“

Борац из редова опозиције дао је интервју за РТ у ком је отворено признао да „умерена опозиција“ прима помоћ из Турске и да неприметно прелазе у Сирију сваке две недеље. Разговор даје увид о тмое какви су повремени односи тзв. умерених са исламистичким групама.

„Турска је једина која нам даје подршку. Веома смо захвални на њиховој помоћи „, рекао је борац за РТ.

На питање које се групе бори заједно, борац је рекао „Џабхат Ал Шамија, султан Мурат дивизија, Шам Легија и Ахрар ал Шам.“

Ахрар Ал-Шам је оптужен за убијање цивила око Алепа раније у јуну, док је Русија у више наврата истакла братске везе те групе са Ал Нусра Фронт терористима.

Турски новинар и колумниста за Ал-Монитор Фехим Тастекин рекао је за РТ да Ал-Нусра користи друге групе, као што су Ахрар ал-Шам, као заступнике за набавку оружја „из Турске.“ Тастекин је додао да „они деле новац на исти начин.“

Извештаји о везама турске владе са Исламском државом појављују се у последњих неколико месеци у све већем обиму, а неки наводе да Ердоган подржава терористичке групе. Он се нада да ће тако скинуту геополитичког ривала, сиријског председника Башара Асада.

Други истичу да је Турска одлучила да се укључи у сиријски сукоб да би савладала курдске бораце, који су једна од ретких успешних снага када је у питању бори против Исламске државе.

„Курдски борци нису напали Турску, уместо тога, обезбеђивали су наше границе од ИДИЛ-а, и морамо да им се на томе захвалимо. Турски страх је неоснован и због те политике, Турска индиректно помаже ИДИЛ. Турска политика такође одлаже уништење ИДИЛ-а. ИДИЛ није корисна за нас, за Турску, за регион, за народ Сирије „, рекао је Тастекин.

У претходном извештају са турско-сиријске границе, Феланова је разговарала са сведоцима у Каркамису, који су јој открили да је турској војсци наложено да игнорише активности Исламске државе на граници, омогућавајући џихадистима да копају ровове и постављају мине.

У марту је, једна Документарна екипа РТ-а је посетила Шадади заједно са осталим градовима на северу Сирије. Путовање је заказано убрзо после ослобођења градова из руку ИДИЛ-а. По доласку, новинари су открили рачуне који доказују илегалну трговину нафте великих размера која је обављана између џихадиста и Турске, као и пропагандне брошуре џихадиста штампане у Турској.

РТ екипа такође је пронашла и снимила пасоше погинулих и побеглих џихадиста, којима су печати ударени на турским граничним прелазима, доказујући да су прешли у Сирију преко Турске.

Још један извештај из маја показао је да рањени милитанти Исламске државе редовно путују у Турску да добију скупе медицинске третмане. Информације су процуреле преко прислушкиваних телефонских позива, а медијима их је доставио опозициони посланик Ерем Ердем.

за Србин-инфо са енглеског је превео Илија Вуксановић