Прочитај ми чланак

Паметна атомска бомба за Европу

0

voennij_ekspert_vsfere_pro_novaya_yadernaya_bomba_udarit_posamim_ssha

После завршетка Другог светског рата САД су почеле да вршљају по Европи, па су свој нуклеарни арсенал разместили у Западној Немачкој, Италији и Турској.

У Немачкој се, уз сагласност канцелара Конрада Аденауера, прво тактичко нуклеарно наоружање појавило 1953.године. После тога је Пентагон територију Западне Немачке претворио у велико нуклеарно  складиште  са 5200 нуклеарних пуњења.  Нуклеарно оружје је постојало и у Источној Немачкој, али са много мање оружја. Пошто су обе Немачке уједињене у октобру 1990.године Совјетски Савез је своје нуклеарне компоненте изнео из Источне Немачке, док су САД своје атомске бомбе оставили у Немачкој, на складишту у  Билу (рус. Бјухелу).

Сада Пентагон намерава да  смести у Немачку ново нуклеарно наоружање. То се по Белој кући зове модернизација. Старе атомске бомбе се мењају новим В61-12, које ће користити  ловци – бомбардери НАТО-а. Вашингтон не престаје да прича о тежњи за потпуним нуклеарним разоружањем, а у ствари тежи да се снабде новим и ефикаснијим оружјем, које у трену може да доспе до руске територије.

ЦИА и Пентагон стално јачају бајку о новој претњи од Руса, обичног европског становника плаше „крвожедним руским медведом“ који само што није освојио Прибалтику и остале своје бивше пријатеље из социјалистичког лагера, а тихо, изокола, модернизују свој нуклеарни потенцијал. Планирају да ваздушну базу „Бил“ обнове и да је учине једном од најсавременијих у Европи. У ту сврху Берлин је већ издвојио 112 милиона долара.

Нова америчка атомска бомба В61-12 иде на обичног ловца или јуришника. Пилот са „паметном бомбом“ може да уништи командне центре, ракетне шахте и мобилне уређаје, са прецизношћу погађања од неколико метара.  В61-12 експлодира дубоко под земљом уништавајући бункере и подземне објекте. Формално В61-12  остаје као тактичко наоружање и не подлеже Уговору о смањењу стратешког наоружања. Уколико би председник САД и НАТО санкционисали коришћење нуклеарног оружја, америчка армија би га пребацила у ВВС Немачке. Немачки асови на својим „Торнадима“ одмах могу да испуне наредбу из Брисела и без размишљања да нападну одговарајући циљ. У Пентагону су се већ издали да ће, осим у Немачкој,  базе за В61-12 ће бити смештене у Италији и у Турској.

Интересантан детаљ, на који је мало њих обратило пажњу: сасвим скоро су светске агенције саопштиле да је Вашингтон издвојио 419 милиона долара за лекове сиријских избеглица. А за модернизацију ловаца „Торнадо“ – 10 милијарди. Наравно, избеглице много мање брину Американце од сопственог војног потенцијала у Европи.

Извор: Фонд стратешке културе / Борис Степанов