Прочитај ми чланак

„ОПКОЉЕНИ СМО“! Макронови жандарми не могу да угуше устанак у Новој Каледонији!

0

Соња Лагард, градоначелница Нумее, главног града француске прекоокеанске колоније Нова Каледонија, изјавила је да је престоница тог пацифичког архипелага "под опсадом" локалног становништва и да су опкољени, након неколико дана устанка против колонизатора у којем је, према последњим подацима, страдало шест људи.

BBC преноси изјаву Лагард да су запаљене бројне управне зграде и да је ситуација, упркос доласку више од 1.000 француских жандарма и војника као појачање локалној полицији и даље „далеко од повратка у мирно стање“.

Министарство унутрашњих послова Француске је објавило да су жандарми покренули велику операцију враћање контроле над 60 километара дугим путем који повезује главни град Нумеу са тамошњим аеродромом.

Немири су букнули протекле недеље након што су посланици француског парламента изгласали по налогу Француске уставне промене, које омогућавају већем броју држављана Француске да одлучује на локалним изборима у Новој Каледонији, што је колонизовано становништво оценило као додатно смањивање њиховог политичког утицаја и погоршање положаја староседелаца.

Француске власти овог архипелага су навеле јуче до је у сукобима са полицијом убијено шест особа, а две су рањене приликом размене ватре на импровизованом контролном пункту на северу Нове Каледоније. Претходно је убијено троје припадника локалног народа Канак, као и двоје полицајаца.

До сада је ухапшено више од 200 људи, након што је више од 1.000 припадника додатних полицијских снага стигло из Француске као подршка за 1.700 локалних безбедњака.

Британски медијски сервис наводи да се на снимцима из Нове Калединије виде изгорели аутомобили, импровизовани контролни пунктови који блокирају пут, као и велике гужве испред тамошњих супермаркета пошто људи у паници желе да се снабдеју намирницама.

Власти архипелага су прогласиле ванредно стање које обухвата полицијски час чим се смркне и забрану свих окупљања током вечери и ноћи, као и продају алкохола и ношење оружја. Лагард је у изјави за француске медије казала да је последњих ноћи било за нијансу мирније, али да се ситуација и даље не поправља јер дању ескалирају сукоби.

Градоначелница Нумее је навела да је „немогуће“ проценити размере штете која је до сада причињена, али је казала да су међу зградама које су изгореле и управни објекти (полиција, општине), али и библиотеке и школе. 

– Да ли можемо да кажемо да се налазимо у опкољеном граду? Да, мислим да можемо то да кажемо. Ово је такво разарање – рекла је Лагард и додала да је безбедносним снагама „потребно дати мало времена“ како би успоставиле контролу над ситуацијом.

Становништво чује како одјекују пуцњи из ватреног оружја и „огромне експлозије“ за које се верује да су изазване гасом који експлодира у запаљеним зградама.

Елен (42) је казала за АФП да се са комшијама смењује у чувању импровизоване барикаде.

– Током ноћи чујемо пуцњаву и експлозије – рекла је она.

Пошто је међународни аеродром у Нумеи затворен из безбедносних разлога, француска агенција процењује да је око 3.200 туриста и других путника остало заробљени на архипелагу. Они који су принуђени да остану у Новој Каледонији кажу да гладују и штеде храну док чекају да оду одатле.

Аустралијанка Џоан Елијас се налази у туристичком ризорту у Нумени са супругом и четворо деце и рекла је да су им рекли да увек имају пуну каду воде за случај да дође до њеног нестанка.

– Деца су нам дефинитивно гладна зато што немамо баш неки избор шта бисмо им дали да једу, пошто је снабдевање отежано. Не знамо колико ћемо још да будемо овде – казала је Елијас.

До сада три референдума о независности

У Новој Каледонији до сада су одржана три референдума о независности тог архипелага од Француске. BBC наводи да је на прва два танка већина одлучила да та прекоокеанска територија остане колонија Париза, а треће изјашњавање су бојкотовале локалне странке које се залажу за независност јер су француске власти одбиле да одложе референдум током пандемије коронавируса.

Локално становништво је традиционално жестоко против колонијалног статуса, иако се то не види у званичним резултатима референдума будући да многи Французи имају право гласа у њиховој колонији, а са новом уставном реформом због које је букнуо устанак, имаће их још више.