Прочитај ми чланак

НИЈЕ СВЕ У НОВЦУ: Срећне Финце „уби“ депресија

0

"Новости" у Хелсинкију, престоници Финске, земље број један по благостању. Недостаје им, признају, блискости и емоције.

Разговара старији брачни пар. Пита жена мужа: – Зашто ми никада не кажеш да ме волиш? Он ће кратко: – Рекао сам ти једном. Уколико будем променио мишљење, казаћу ти.

Овако, за „Новости“, о срећи прича угледни психијатар из Финске Илка Таипале, наглашавајући да, уз сву добру статистику, Финцима недостају блискост и емоције. Финци су, како каже, срећни ако се срећа гледа кроз призму мира, благостања и сигурности, али Таипале сматра да на свету има много више малих и сиромашнијих народа који су сигурно срећнији.

Према најновијем истраживању Уједињених нација о најсрећнијим земљама у свету, Финска је на првом месту. Њихова срећа огледа се у БДП-у, друштвеној подршци, друштвеним слободама, великодушности, очекиваном животном веку и одсуству корупције. У истраживању, које је обухватило 156 земаља, Србија је на 78. месту, а Бурунди на самом дну.

– Финци јесу срећни људи, нарочито за земље трећег света, јер овде постоје економски просперитет, добар здравствени систем и одлично образовање – говори Таипале. – Оно што је најбитније, то је поверење. Финци верују институцијама и појединцима. Верују учитељицама, васпитачицама, полицајцима, политичарима. Корупције има, али је она изузетно ниска.

И док многи Финци на помен да су најсрећнији народ на свету са осмехом то и тврде, па одмах у другој реченици нагласе да имају одличан здравствени систем и социјалну заштиту, као и готово бескрајно поверење у државу и систем, брзо се присете да им у овим безмало идеалним друштвеним условима недостају сунце и блискост. До емоција, нажалост, многи Финци долазе уз помоћ жестоких пића, па се ова најсрећнија земља бори са алкохолизмом, високим процентом самоубистава и депресијом.

– Некада смо по броју самоубистава били готово у врху Европе, заједно с Мађарском – прича Таипале. – Сада је та стопа смањена, јер се ради на превенцији. Тако је и код прекомерног уживања у алкохолу. Ипак, Финцима алкохол „помаже“ да изразе своје емоције. Постојала је нека традиција овде, да пет дана раде и онда петком попију целу флашу вотке. Сада их на одвикавање шаљу жене, које хоће да их напусте, кад направе неки саобраћајни прекршај или остану без посла због алкохолизма.

Ипак, параметри који су узети у обзир приликом одређивања среће, сматрају млађи Финци, налазе се међу најбитнијим стварима за живот. Сходно томе, када изузму сурову климу и вапај за сунцем, опуштен, миран, сигуран и скроман живот који воде Финци је кључ. Финци се, чини се, изузетно поносе својом скромношћу и једноставношћу.

– Финци верују својој држави – јасна је била Ема Суомалајнен, преводилац за српски језик у Хелсинкију.

– Овде је држава скоро увек на страни грађана. Наша срећа огледа се у мирној средини, сигурности, социјалном систему. И то је истина. Ипак, нису узети сви параметри приликом истраживања УН. Нама недостаје много сунце, али и брига о породици. Не држава да брине, већ ми сами.

Срећа у Финској је једноставна. И лежи у једноставности живота. Животни стандард је добар, они сами, како кажу, воле да се пореде са Данском, Норвешком и Шведском. Како нам је испричала Ема Суомалајнен, они највише гледају у Шведску, као нешто што је степен изнад њих, али и да кад они направе неку грешку, Финци нешто од тога науче.

Одлива мозгова из Финске нема много. Зарад веће плате иду у Норвешку, док лекари и медицинске сестре траже послове још и у Дубаију или у Аустралији. Из Финске одлазе научници, објашњава нам Ема, јер су на факултетима срезани буџети за истраживања. Али са дипломом природних наука у рукама, посао у Финској је готово загарантован.

Ипак, није све идеално. Иако замерке људи који живе у Финској за српски стандард делују као шала, Финци са великом озбиљношћу гледају на своје проблеме. Они им, свакако, не угрожавају живот. А ни егзистенцију.

– Имамо замерке на здравствени систем, јер се дуго чека на неке прегледе, али овде никад не помислиш да људи који раде не знају свој посао – објашњава нам своје гледиште на финску срећу, као и да ли су Финци срећни, Душица Божовић, предавач српског језика у Хелсинкију. – За разлику од Србије, овде никад не сумњаш у људе и њихове професије, чак ни онда када то можда није тако. Некако увек верујеш да ти они мисле добро. Зато наши људи често сматрају да су Финци наивни.

Финци су, објашњава Душица Божовић, чврсто на земљи и знају да су привилеговани због места живљења, с обзиром на друге народе. Свесни су да живе у најбољим могућим условима. То код њих изазива неку врсту поноса и задовољства.

Половина људи у Финској прима плату испод 3.300 евра, а остали изнад тог износа. А како се на помен финске плате код нас увек спомене зарада лекара, у овој скандинавској земљи она износи од 6.500 евра.

Хелсинки је ових дана, са првим зрацима зубатог и пролећног сунца, срећан на свој начин. И безбрижан.

ВИСОКИ ПОРЕЗИ

Финци немају проблем што плаћају високи порез, око 40 одсто на бруто плату, јер је то потребно да би јавне државне службе биле ефикасне. Они знају да морају да дају, да би им се, како кажу – вратило.

КОРУПЦИЈА (НЕ) ПОСТОЈИ

Финци су поносни на реч „корупција“ и на њено скоро па непостојање у њиховој земљи. Иако је, како су нам испричали, за Финце корупција – која настаје само када се неко подмићује парама – минимална, врло често се у неким ситуацијама користе пријатељски или рођачки односи. Нарочито приликом запошљавања.

– Некадашњи министар иностраних послова у Финској није се много лепо провео јер су му тројица бизнисмена финансирала прославу рођендана – испричао нам је Илка Таипале. – Он је био смењен, а један од финансијера је завршио и у затвор.

САУНЕ ДЕО ТРАДИЦИЈЕ

Зиме су овде хладне и дуге, па готово свака зграда и кућа имају најмање по једну сауну.

– Оне су традиција финског народа. У северним деловима земље, по селима, где је температура и до минус 30, то је једини начин да се окупају – говори нам Душица Божовић. – У сауну се иде потпуно наг, постоје одвојене мушке и женске, само странци улазе унутра у купаћим костимима.