Прочитај ми чланак

Немачки тенкови (опет) надомак Лењинграда

0

Берлин – Бивши државни секретар Министарства одбране Немачке и дугогодишњи посланик Бундестага, Вили Вимер, пише за портал Коп – онлајн о плановима Берлина да подржи војно присуство снага НАТО-а у близини руских граница и пита се како је могло да дође до тога да се забораве важне историјске поуке.

tenk3_620x0„Док (неонацистичка) НПД стоји пред Уставним судом и мора да рачуна са тим да буде забрањена због ужасне прошлости, уз богату подршку владе те снаге прошлости се шаљу у корумпирану Украјину, на границу њеног руског суседа“, пише Вимер.

Чини се да постоји јасна опортунистичка линија по којој су ужаси прошлости релевантни само у оној мери колико могу да се упрегну у циљу сопствене користи, без обзира на то шта други мисле – посебно онда када се ради о Русији.

Град мученик

„Нови закључци НАТО-а, или оно што се спрема, ипак су јасна порука која се свесно поиграва језивим сликама из прошлости: наши тенкови поново стоје на 50 километара од Лењинграда, данашњег Санкт Петербурга, града који је у Другом светском рату препатио као ретко који други“, пише Вимер.

Он подсећа да је једна ствар најцрња антируска пропаганда која већ годинама долази са Запада, али сигнали које овом напаћеном граду упућују са Запада слањем тенкова на његове градске ободе су нешто много озбиљније.

„Образложење за напредовање трупа НАТО-а (ка руским границама) служи само америчким интересима. У ту сврху се неразумно жртвују наши немачки војници“, тврди Вили Вимер. Он каже да су САД очигледно увиделе да за њихове интересе ништа није штетније од међусобне сарадње нација на територији Евроазије.

Напад на Београд

„Нападом на Београд (1999. године), Америка је поново донела рат Европи, а судећи по најновијим потезима – пустиће да он добије глобалне размере“, каже се у тексту и додаје да „Америка неспутано игра познате игрице из хладног рата које су усмерене на то да противника – Русију – наведу на погрешну реакцију која би оправдала велики удар“.

„Немачка влада пружа руку таквом понашању, док наши наводни савезници са истока Европе коначно могу, подупрти нашим економским и америчким војним потенцијалом, да коначно „покажу Русима мишиће“.“

На крају, Вили Вимер се пита како је уопште могуће да у Берлину повлађују оваквим поступцима.

Америка би да влада светом

Вимер подсећа на вашингтонски говор председничког кандидата Доналда Трампа, у којем је навео да је за њега „Америка на првом месту“.

„На то да кажу „Немачка на првом месту“, у Берлину и не помишљају, чак иако је извесно да ми овакве перверзне поступке као нација нећемо преживети. Ускоро би човек за сусрете као што је био овај у Хановеру (Обама са европским лидерима) могао да препоручи само Оберсалцберг или Вучју јазбину (Хитлерове куће за одмор, а касније и резервне резиденције)“, закључује Вили Вимер.