Прочитај ми чланак

Научници из 32 земље писали хитно СЗО: Грешите са короном

0

Коронавирус у мањим честицама у ваздуху може да зарази људе, тврди 239 научника из 32 земље, и позива Светску здравствену организацију (СЗО) да промени своје препоруке.

СЗО наводи да се коронавирус првенствено шири са особе на особу и то капљичним путем, из носа и уста заражене особе приликом кијања, кашљања или говора, те да је пренос вируса путем ваздуха могуц́ само након медицинских поступака који производе аеросоли. У тим ситуацијама, наводи се, исправна вентилација и Н95 маске могу да помогну.

У отвореном писму СЗО, 239 научника из 32 земље изнело је доказе који показују да и мање честице могу да заразе људе. Свеједно је да ли се коронавирус преноси већим честицама након кијања или мањим честицама које настају дисањем, коронавирус се преноси ваздухом и може да зарази људе када га удахну, наводе научници, који планирају да своје писмо објаве у научном часопису следец́е недеље, пише Неw Yорк Тимес.

“У последњим месецима неколико пута смо истакли да сматрамо да је могућа трансмисија ваздухом, али за то не постоје чврсти докази”, рекла је Бенедета Алегранци, директорка програма за превенцију и контролу инфекција при СЗО, додајући да се о томе воде расправе.

Почетком априла, група од 36 стручњака за квалитет ваздуха и аеросоли позвала је СЗО да узму у обзир растуц́е доказе о преношењу коронавируса путем ваздуха. Агенција је брзо реаговала и позвала др Лидију Моравску, вођу групе и дугогодишњег СЗО консултанта, која је са својим тимом указала на неколико случајева који указују на пренос вируса путем ваздуха, посебно у слабо проветреним и препуним затвореним просторима.

Рекли су да је СЗО правио вештачку разлику између аеросола и вец́их капљица, иако заражени људи производе и једно и друго.

“Знамо од 1946. године да се кашљањем и разговором стварају аеросоли”, рекла је др Линзи Мар, стручњак за преношење вируса путем ваздуха из “Виргиниа Тецх”. “Научници нису успели да узгајају коронавирус из аеросола у лабораторији. Али то не значи да аеросоли нису заразне. Вец́ина узорака у тим експериментима потиче из болничких соба са добрим протоком ваздуха који би разблажио ниво вируса”, рекла је др Мар и додала да је у вец́ини објеката “проток ваздуха обично много нижи и омогуц́ава накупљање вируса у ваздуху што представља вец́и ризик.”

Др Мар и други стручњаци рекли су да је коронавирус био најинфективнији када су људи били у дуготрајном контакту посебно у затвореним просторима, једни близу других, то је оно што научници зову пренос заразе ситним честицама (аеросолом).