Прочитај ми чланак

Под којим условима би Хамас био спреман да положи оружје?

0

Високи званичник милитантне групе рекао је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинцима буде дата сопствена држава

Хамас је спреман да положи оружје ако се постигне решење две државе за израелско-палестински сукоб и то у оквиру граница пре 1967. године, рекао је за АП високи политички званичник те групе Калил ел Хаја.

Хамас, који је наводио да им је циљ уништење Израела, раније је потпуно одбацивао такву могућност.

Ел Хаја је рекао да Хамас жели да се придружи Палестинској ослободилачкој организацији (ПЛО) како би формирао јединствену владу која би контролисала Појас Газе и Западну обалу.

Хамас би пристао на „потпуно суверену палестинску државу на Западној обали и Појасу Газе и повратак палестинских избеглица у складу са међународним резолуцијама“ дуж израелских граница пре 1967. године, тврди он.

Као резултат шестодневног рата између Израела и коалиције арапских држава, јеврејска држава је окупирала Западну обалу, Газу, сиријску Голанску висораван и друга подручја.

Ако се постигне решење о две државе, војно крило Хамаса ће се расформирати, рекао је званичник који представља групу у сада заустављеним преговорима о прекиду ватре и размени затвореника са Израелом.

„На основу свих искустава људи који су се борили против окупатора, када су се осамосталили и стекли своја права и своју државу, шта су ове снаге урадиле? Оне су се претвориле у политичке партије, а њихове одбрамбене снаге су се претвориле у националну војску“, објаснио је Ел Хаја.

Агенција АП наводи да је „мало вероватно“ да би Израел размотрио такав сценарио јер је премијер Бенјамин Нетанјаху обећао да ће наставити да се бори против Хамаса до његове потпуне елиминације, и више пута је говорио против суверене палестинске државе.

У јануару је други високи званичник Хамаса – Калед Машал – рекао да Хамас „нема никакве везе са решењем о две државе“. Чланови групе „одбацују ову идеју, јер то значи да бисте добили обећање за (палестинску) државу, али се од вас тражи да признате легитимитет друге државе која је ционистички ентитет“, објаснио је.

Машал је инсистирао на томе да је напад Хамаса на Израел 7. октобра, у којем је убијено најмање 1.200 људи, а 250 узето као таоци, знак да Палестинци могу да преузму сву своју земљу.

„Верујем да су сан и нада за Палестину од реке до мора и од севера до југа обновљени“, рекао је он.

Број погинулих у израелским ваздушним нападима и копненој офанзиви у Гази, покренутим као одговор на упад Хамаса, премашио је 34.305, а рањено је 77.293, према најновијим подацима министарства здравља палестинске енклаве.