• Почетна
  • СВЕТ
  • Нафтне игре обарања цене као геополитичка каменица
Прочитај ми чланак

Нафтне игре обарања цене као геополитичка каменица

0

busotina

Пад цена нафте који и даље траје наводи експерте да се губе у досеткама и да привлаче за објашњење ове појаве различите теорије завере. Аналитичари с бригом говоре да је тржиште престало да се подлеже прогнозама.

Цена нафте врсте Брент први пут од децембра 2010. Године пала је испод 90 долара за барел. Фјучерс уговори за нафту сорте WTI с испоруком у новембру приближавају се цени од 80 долара. То се дешава у контексту читавог низа потреса, међу којима можемо издвојити украјинску кризу, успехе фундаменталиста у Ираку и фактички губитак контроле над распростирањем грознице Ебола. Још пре неколико година само један од ових конфликата био би довољан да цена нафте нагло скочи, пише немачки лист Ди Велт. Ипак емпиријска узрочно-последична веза ове појаве овог пута је нарушена.

Према мишљењу неких експерата, није искључено да је све то постало последица завере неколико основних фактора тржишта, укључујући САД и земље Блиског Истока. Тако на пример сматра бивши министар финансија Русије Алексеј Кудрин. Према његовим речима, постоје подаци о томе да се слична политика већ спроводила раније. Мишљење бившег министра Кудрина дели и члан комитета Државне думе за енергетику Валентин Романов.

Они који кажу да само објективни узроци доводе до пада цена нафте, треба да се сете историје. Ми се сећамо како отприлике пре четврт века, када су САД предузимале најенергичније напоре за разарање свог главног геополитичког конкурента СССР, цене нафте одједном су пале до 9-11 долара за барел. На основу резултата 2013. године барел је коштао негде 113 долара, сада око 90. Моје мишљење је такво да објективних узрока за неки катастрофални пад цена нафте нема.

Заниљмиво је да се присталице теорије завере придржавају две супротне верзије. Према првој, САД су наговориле Саудијску Арабију да доведу у незгодну ситуацију Русију, која половину прихода у буџет добија од продаје нафте и гаса. Према другој верзији, циљ напада су саме САД, чији успех у експлоатацији нафте из шркиљаца поткопава позиције традиционалних испоручилаца.

Између осталог, фундаментални фактори који вуку цену надоле ипак постоје. Захваљујући истој тој револуцији из шркиљаца, САД сада самостално производе невишену количину нафте коју су раније морале да увозе.

Стручњаци указују на то да цена америчке нафте из шркиљаца приближава се цифри од 30 долара за барел, што је много ниже од 80 долара, полазећи од којих је прављен буџет Саудијске Арабије. Тако да Саудити не могу сасвим да оборе цену, ако не желе обојену револуцију. А резерва издржљивости Русије је много виша. Тако да ако је то игра против Москве, изгубиће у њој други.

(Глас Русије)