Прочитај ми чланак

Москва спремна за суров одговор

0

Америчка имовина вредна стотине милијарди рубаља чува се на рачунима типа „Ц“, а велики амерички бизниси настављају да послују у Русији, тако да је имовина САД у Руској Федерацији довољна да надокнади штету од заплене руске имовине.

Ово је рекао за РИА Новости, Максим Осадчиј, шеф аналитичког одељења БКФ банке.

Имовина Сједињених Америчких Држава или повезаних лица са њима у Русији може бити одузета по одлуци суда за надокнаду штете у случају конфискације имовине Русије или Централне банке Русије у САД-у.

Одговарајућа уредба председника Владимира Путина је раније у четвртак објављена на званичном интернет порталу правних информација.

Према прорачунима РИА Новости, огледални одговор на конфискацију резерви руске Централне банке од стране западних земаља могао би да их кошта најмање 288 милијарди долара.

Међу земљама Г7, највећи инвеститор у руску економију била је Британија – према последњим доступним подацима, британска имовина у Русији достигла је приближно 18,9 милијарди долара на крају 2021. године.

Сједињене Државе су имале 9,6 милијарди долара имовине у Руској Федерацији на крају 2022. године, Јапан је имао 4,6 милијарди долара имовине, а Канада 2,9 милијарди долара имовине.

„Национализација имовине у власништву Американаца и која се налази у руској јурисдикцији може да надокнади штету од конфискације руске имовине од стране Сједињених Америчких Држава“, сматра експерт.

Како је објаснио Осадчиј, заплена се може применити на имовину на рачунима типа „Ц“. Према његовим проценама, ови рачуни садрже имовину вредну више стотина милијарди рубаља, значајан део ове имовине припада Американцима.

Банке и предузећа која се налазе у Русији и у власништву Американаца такође могу бити национализована.

„На пример, у Русији наставља да послује Цитибанк, чија је имовина на дан 1. априла 2024. износила 0,6 билиона рубаља. Ј.П. Морган Банк Интернатионал са имовином од 0,2 трилиона рубаља.

Осим тога, у Русији настављају да послују амерички гиганти као што су Пхилип Моррис, један од највећих произвођача цигарета на свету, ПепсиЦо и други“, закључио је Осадчиј.