Прочитај ми чланак

Лавров: Снабдевање Кијева авионима Ф-16 сигнал да су САД и НАТО спремни на све

0

Руски министар спољних послова говорио је о скривеним намерама западних земаља када Кијеву шаљу наоружање, о спремности Москве да предузме кораке у области нуклеарног одвраћања, сарадњи са Кином, о томе шта је потребо за решење украјинске кризе, зашто Русија остаје у ОЕБС-у као и лажним обећањима Вашингтона да неће слати оружје Тел Авиву

Русија ће снабдевање Украјинe борбеним авионима Ф-16 сматрати намерним сигналом НАТО-а да је спреман на све па и у „нуклеарној сфери“, рекао је министар спољних послова Сергеј Лавров и додао да ће амерички авиони бити уништени на исти начин као и све друго наоружање украјинске војске и неће променити ситуацију на фронту. 

Амерички ловци Ф-16 су дуго били главна испорука у оквиру такозваних заједничких нуклеарних мисија НАТО-а, стога Русија закључује да је снабдевање Кијева управо тим авионима намерни сигнал Алијансе у „нуклеарној сфери“, објаснио је руски министар.

„Покушавају да нам објасне да су САД и НАТО спремни буквално на све у Украјини“, истакао је Лавров, упозоривши да ће „ове летелице ће бити уништене, као и друге врсте наоружања које земље НАТО-а испоручују Украјини“ и да Ф-16 не може да промени ситуацију на фронту.

Запад, додаје Лавров, показује незаинтересованост за завршетак сукоба у Украјини, јер наставља да пумпа кијевски режим све деструктивнијим врстама оружја.

„Ипак се надамо да ће руско-белоруске војне вежбе са нестратешким нуклеарним оружјем, које се одржавају ових дана, уразумити наше противнике и да ће их подсетити на потенцијалне катастрофалне последице даље нуклеарне ескалације“, поручио је шеф руске дипломатије.

САД подривају глобалну безбедност

Ако САД распореде своје ракете у Европи или азијско-пацифичком региону, Русија, поред укидања једностраног самоограничења на размештање ракета средњег и кратког домета, може да предузме кораке у области нуклеарног одвраћања, упозорио је Сергеј Лавров.

„То неће проћи без наше реакције“, поручио је руски министар с напоменом да одлуку о томе доноси председник.

„Не искључујемо додатне кораке у области нуклеарног одвраћања. На крају крајева, америчке ракете напредног базирања би могле да покрију командна места и локације наших нуклеарних снага“, поручио је Лавров.

Дакле, наставио је, размештање америчких копнених ракета средњег и краћег домета у Европи и азијско-пацифичком региону „створиће озбиљан безбедносни изазов за Руску Федерацију“.

Али не само за њу, додао је Лаворв и подсетио да је у заједничкој изјави руског председника Владимира Путина и кинеског лидера Си Ђинпинга наведено да такви дестабилизујући кораци САД представљају директну претњу и Русији и Кини.

„Због тога смо се ми и наши кинески партнери договорили да појачамо сарадњу како бисмо одбили неодговорно понашање Вашингтона које подрива међународну стабилност“, нагласио је Лавров.

Русија и Кина сагласне су о важности даљег развоја одбрамбене сарадње, али она није усмерена против трећих земаља, рекао је шеф руске дипломатије.

Москва спремна за дијалог о Украјини, али тренутно га је тешко замислити

Москва остаје отворена за преговоре о Украјини, али жели да разговара само о миру, не о примирју, указао је руски министар.

„Нема смисла да дајемо непријатељу паузу коју ће он још једном да искористи да се прегрупише и додатно наоружа“, рекао је Лавров.

Тешко је замислити дијалог о миру, ако се узме у обзир  владајућа „ратна партија“ у Кијеву која настоји, бар на речима, да победи Русију „на бојном пољу“,  додао је Лавров.

Украјина од 30. септембра 2022. године има законску забрану преговора са Русијом коју је потписао Владимир Зеленски, подсетио је руски министар.

Такође, Владимиру Зеленском је после 20. маја истекао мандат председника Украјине и Русија се води чињеницом да, према Уставу Украјине, Зеленски више није председник те земље, поручио је Лавров.

„Надајмо се да ће се пре или касније у Украјини појавити политичке снаге које брину о интересима народа, за сада нема друге опције осим да се Специјална војна операција настави док се не остваре сви њени циљеви“, поручио је министар.

Теоријски постоји могућност да се убрза политичко решење украјинске кризе, додао је руски министар и указао: „Потребно је да Запад престане да снабдева Украјину оружје, а Кијев да обустави борбу. Што пре се то деси, то ће пре почети политичко решење кризе.“

Зашто Русија остаје у ОЕБС-у?

Једино значење руског учешћа у ОЕБС-у је то што има могућност да пренесе руску тачку гледишта директно на осталих 56 учесника, и да блокира предлоге непријатељских земаља који јој не одговарају, навео је руски министар.

Одговарајући на питање да ли има смисла да Русија настави сарадњу са ОЕБС-ом, имајући у виду проукрајински курс ове организације, он је указао да се „не може порећи да је ОЕБС у дубокој кризи“.

То се десило, како је објаснио, јер је Запад погазио све принципе на којима је основана ова организација.

Једино због чега Русији вреди да остане јесте могућност да пренесе свој став о актуелним питањима осталим државама, међу којима су и оне западне државе које су прекинуле сваки дијалог са руском страном у другим форматима, нагласио је Лавров.

Такође, правило консензуса које постоји у организацији омогућава Русији да блокира предлоге непријатељских земаља који јој не одговарају, додао је руски министар.

САД дају лажна обећања о слању оружја Израелу

Америци не треба веровати, поручио је Лавров, коментаришући изјаве Вашингтона да неће слати оружје Тел Авиву у светлу израелске операције у Рафи и зашто није било сличне реакције након што су украјинске оружане снаге гранатирале руске градове.

„Наше искуство у комуникацији са Американцима указује да изјавама САД не треба веровати. Желели смо да им верујемо дуго, преговарали смо, склапали уговоре. Али касније се испоставило да Вашингтон не планира да испуни своја обећања, иако су она забележена и на папиру и у резолуцијама Савета безбедности УН“, рекао је Лавров.

Американци позивају на праведно решење палестинског проблема, али у пракси доливају уље на ватру оружаног обрачуна, навео је руски министар.

„Вашингтон је шест месеци блокирао усвајање одлуке о прекиду ватре у Савету безбедности УН, у суштини дајући зелено светло за уништење Појаса Газе“, подсетио је он.

Притом, изјаве Вашингтона да ће обуставити испоруку муниције Израелу односи се само на једну врсту муниције – авионске бомбе – и то само из „једне пошиљке краткорочне помоћи“, додао је он.

Такође, наставио је, неколико дана касније је представнички дом америчког Конгреса усвојио нацрт закона о окончању „паузе“ у испоруци оружја Израелу и, уколико документ који су припремили републиканци буде усвојен у Сенату, Бела кућа неће моћи да укине војну помоћ Тел Авиву.

„Што се тиче другог дела питања, одговор је сасвим очигледан. Америчка стратегија националне безбедности идентификује Русију као непосредну претњу. САД и НАТО директно поручују да је њихов циљ да нашој земљи нанесу стратешки пораз. У том контексту, судбина цивилног становништва руских градова не занима Белу кућу, која је постала саучесник у злочинима кијевског режима“, закључио је руски министар.