Прочитај ми чланак

Ко ће у 2016. бити три кључна играча у Сирији?

0

sirija-vojska-600x338

Москва — У Сирији и Ираку наредне године ће се надметати три војне коалиције које имају супротне циљеве, пише аналитичар италијанског листа Стампа Маурисио Молинари.

„Војно најјача коалиција, на челу с Русијом Владимира Путина, укључује Иран, режим (сиријског председника) Башара ел Асада, Хезболах и Ирак“, наводи аналитичар и додаје да је њихов циљ заштита Дамаска, освајање Алепа, успостављање чврсте контроле над западном Сиријом, као и потискивање терориста Исламска државе.

Према мишљењу Молинарија, овакав сценарио је потпуно остварив ако се има у виду да устаничке снаге које се боре против сиријског председника нису у стању да се успротиве руској авијацији, пише „Спутњик“.

Постојање сунитске коалиције која стоји иза исламских устаника који нису ступили у ИД не дозвољава, ипак, да се с пуном сигурношц́у говори о успешном исходу ове операције.

Коалицијом управљају Саудијска Арабија и Турска, уз финансијску подршку Катара, Кувајта, Уједињених Арапских Емирата и Бахреина.

Ријад и Анкара подржавају устаничке групације које се боре против Асада са циљем стварања нове сунитске државе засноване на подршци сиријских племена и непријатеља-алавита који су у основи владајуц́е партије у Сирији.

Циљ трец́е коалиције коју предводе САД јесте град Рака – престоница Исламске државе, којем Сједињене Америчке Државе у наредној години намеравају да нанесу озбиљан стратешки удар.

Према речима аналитичара, појачање темпа војне операције трец́е коалиције повезано је с истицањем мандата Барака Обаме који жели да напусти председничку функцију с одређеним војним успехом, да ослаби или чак уништи ИД.

Из истог разлога, сматра Молинари, Кремљ појачава своје акције, рачунајуц́и на то да ц́е Сирију искористити за стварање сфере руске хегемоније на Блиском истоку пре него што се у Белој куц́и појави нови, одлучнији председник.

„Отуда проистичу прогнозе за 2016. годину, према којима ц́е сви главни играчи на Блиском истоку бити заинтересовани за то да се што брже постигну стратешки резултати који нису спојиви једни с другима, због тога ц́е постојати ризик од сукоба на нивоу националних интереса“, сматра новинар.

Спутник