Прочитај ми чланак

Кинези као одговор на ново избијање ковида у Шангају шаљу војску

0

Кинеска народноослободилачка војска (ПЛА) послала је у недељу више од 2.000 војних медицинара у Шангај како би помогли својим колегама цивилима да тестирају целокупно становништво града усред наводног избијања ковид-а 19. Извештаји који потврђују да је војска позвана појавили су се у новинама ПЛА.

Војно појачање садржи преко 10.000 медицинских стручњака из две суседне провинције и Пекинга који су недавно стигли у метрополу, преносе кинески државни медији.

Распоређивање је описано као највећи јавноздравствени одговор у земљи од првог документованог избијања Ковида у граду Вухану крајем 2019. године. Тада је позвано више од 4.000 војних медицинара.

Власти Шангаја увеле су до сада најригорозније мере а циљ је узимања брисева грла свих 26 милиона становника највећег кинеског града и главног финансијског центра.

Шангај је недеља седмица наводно постао једно од највећих жаришта Ковид-а у земљи, а власти су се у почетку одлучиле за делимично затварање које ће посебно утицати на различите делове града. Међутим, како се чинило да постојеће мере нису обуздале ширење вируса, град је прошлог понедељка увео блокаду у две фазе, која је од тада проширена како би већину становника ефективно ограничила на њихове домове.

Кинези су поред закључавања града почели и да раздвајају родитеље од деце о чему је Нулта Тачка раније писала.

Са 8.581 асимптоматским и 425 симптоматским случајем Ковид-19 пријављених 3. априла, епидемија би се вероватно сматрала релативно безначајном, да се догодила негде другде; међутим, такозвана стратегија кинеске владе ‘нулти ковид’ позива на оштре мере чак и ако је број случајева мали. Кључни принципи политике су тестирање, праћење и стављање у карантин свих позитивних случајева и њихових блиских контаката.

У недељу је становницима Шангаја речено да се сами тестирају и пријаве све позитивне резултате, а тестови на нуклеинске киселине планирани су за понедељак широм града.

Они који су позитивни на Ковид у Шангају смјештени су у карантинске центре. Градске власти претвориле су болнице, гимназије, стамбене блокове, па чак и нови међународни изложбени центар у Шангају у привремени карантински центар.