Прочитај ми чланак

Како ће се Америци забрана руског уранијума обити о главу

0

Забрана би могла да доведе до затварања већег дела америчке нуклеарне производње, без начина да се на дуже време замене руске испоруке

Одлука америчке администрације да забрани увоз руског уранијума, уз одређене изузетке, могла би да нашкоди Сједињеним Државама много више него самој Москви, пише „Ејжа тајмс“.

Верује се да ће изузимања из закона до 2027. бити потребна и одобрена. Русија је највећи снабдевач САД обогаћеним уранијумом, а глобално је са 44 одсто лидер. САД извозе 25 одсто нуклеарног горива.

Америчка корпорација за обогаћивање (УСЕЦ) престала је са производњом 2001. Након банкрота 2014, УСЕЦ се поново појавио као енергетска корпорација „Центрус“. Иако „Центрус“ развија нове технологије центрифуга са циљем обнављања капацитета америчког домаћег обогаћивања уранијума, он првенствено делује као брокер обогаћеног уранијума, набављајући иностране залихе за америчке и међународне купце.

Одмах по потписивању закона, из корпорације су навели да ће тражити изузећа али изразили сумњу да ће она, ако их и добију, стићи на време. „Компанија очекује да ће имати адекватну ликвидност да подржи своје пословање најмање наредних 12 месеци“, навели су из „Центруса“.

Једини комерцијални оператер обогаћивања уранијума у САД је постројење „Уренко“ у Новом Мексику, које је почело са радом 2010. и које је у заједничком власништву Велике Британије, Немачке и Холандије.

Тренутно је Русија једини комерцијални извор на свету високо обогаћеног уранијумског горива (ХАЛЕУ) које је потребно за многе мале и напредне реакторе који су сада у фази пројектовања.

Иако су у Бајденовој администрацији уверени да ће овим законом „поново успоставити лидерску позицију Америке у нуклеарном сектору“, експерти упозоравају да без позамашне финансијске подршке Вашингтона компаније које производе мале и напредне модуларне реакторе (који би тек требало да се појаве на тржишту 2030. године) неће преживети.

Закон о забрани уранијума истиче крајем 2040. У међувремену, док је један од његових циљева да подрива доминацију Русије на међународном тржишту нуклеарног горива и технологије, руски званичници су брзо истакли да ће последице (негативне) осетити на глобалном тржишту.

Руска државна нуклеарна корпорација „Росатом“ назвала је забрану дискриминаторним политичким потезом који ће поткопати међународно тржиште обогаћеног уранијума, али неће спречити Русију да развија своје глобално пословање.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да је „Американцима тешко да се такмиче с нама на међународном тржишту“, додајући да је забрана „ништа друго до нелојална конкуренција“ и да нема последица по руску нуклеарну индустрију. „Наша нуклеарна индустрија је једна од најнапреднијих на свету“, рекао је Песков. „Наставићемо да је развијамо.“

„Росатом“ је светски лидер по броју пројеката изградње нуклеарних реактора који се истовремено предузимају, са три блока у Русији и 33 у иностранству.

Алексеј Анпилогов, руски политиколог и стручњак за нуклеарну енергију рекао је за Спутњик да би забрана значила заустављање четвртине или чак трећине укупне америчке нуклеарне производње и да САД неће моћи да замене руске испоруке дуго времена.

Он је нагласио да би, ако Вашингтон не изда изузеће, могло да дође до колапса америчког тржишта нуклеарног горива, што би довело до вртоглавог раста цена уранијума. Он је такође сугерисао да би америчке компаније могле да прибегну „сивој зони“ за куповину руског нуклеарног горива, прикривајући послове кроз фиктивне уговоре са француским или другим страним компанијама.

„Осамдесетих година прошлог века Американци су дефакто уништили своју индустрију обогаћивања јер је била неефикасна, заснована на старим гасно-дифузионим технологијама“, рекао је Ампилогов, председник руске Фондације за подршку научном истраживању и развоју истраживања цивилних иницијатива. „Тридесет година су куповали релативно јефтин руски уранијум. Камен темељац америчке производње нуклеарне енергије не може се напустити једноставним гласањем у Конгресу“, додао је.

Ампилогов је приметио да је Сједињеним Државама било потребно око четири године да произведу првих 20 килограма ХАЛЕУ након покретања сличне иницијативе још 2019. Он је напоменуо да се од планиране фабрике за обогаћивање у Великој Британији очекује да произведе прву серију ХАЛЕУ тек 2031. године, а до тог времена „много ће се променити на тржишту“.