Прочитај ми чланак

ИЗРАЕЛСКА СТУДИЈА Јужноафричка варијанта вируса 8 пута присутнија код вакцинисаних

0

Нова студија израелских научника открила је да јужноафричка варијанта ковида може довести људе који су вакцинисани Фајзеровом вакцином (Pfizer-BioNTech) до већег ризика од пробоја инфекције у односу на невакцинисане људе.

Студија је такође показала повећану учесталост британског соја код оних који су примили једну дозу ове вакцине.

„Јужноафричка варијанта је до неке мере способна пробити заштиту фајзерове вакцине“ казала је један од аутора студије, професор Ади Стерн.

Студија објављена 10. априла анализирала је позитивне резултате теста на КОВИД-19 800 људи и то

– 400 људи који су позитивно тестирали на ЦОВИД 14 дана или више након што су примили једну или две дозе вакцине Фајзер.

– 400 невакцинисаних особа

како би се утврдило јесу ли вакцинисани су вјеројатније заражени УК или јужноафричком варијантом у успоредби с нецијепљеним особама.

Тим са Универзитета у Тел Авиву и здравствене организације Цлалит секвенцирали су брисеве 150 Израелаца који су били позитивни на КОВИД-19 упркос вакцинацији.

Утврђено је да јужноафричка варијанта, Б.1.351, чини око 1% свих случајева КОВИД-а код свих људи који су проучавани, према студији Универзитета у Тел Авиву и највећег израелског пружаоца здравствене заштите Clalit.

Али међу пацијентима који су примили две дозе вакцине, стопа преваленције варијанте била је осам пута већа него код невакцинисаних – 5,4% наспрам 0,7%, известио је Реутерс .

„Открили смо несразмерно већу стопу јужноафричке варијанте међу људима вакцинисаним другом дозом у односу на невакцинисану групу“, рекла је Ади Стерн са Универзитета у Тел Авиву, која је била на челу истраживачког тима. „То значи да је јужноафричка варијанта у одређеној мери у стању да пробије заштиту вакцине.“