• Почетна
  • СВЕТ
  • ИМА ЛИ КО ГАСПРОМУ ДА ИЗАЂЕ НА ЦРТУ: Ако ЕУ неће Јужни ток, нека плати
Прочитај ми чланак

ИМА ЛИ КО ГАСПРОМУ ДА ИЗАЂЕ НА ЦРТУ: Ако ЕУ неће Јужни ток, нека плати

0

juzni tok z6

Ако Европа одустане од Јужног тока мора да сноси ризике нарушавања гаранција за испоруке гаса, каже руски министар за економски развој Алексеј Уљукајев.

Русија је спремна да изгради гасовод Јужни ток у Европу ради смањење транзитних ризика, али ако Европа одустаје од тог пројекта мора да сноси ризике нарушавања гаранција за испоруке гаса, рекао је Уљукајев.

Он је на састанку са немачким пословним лидерима у Штутгарту нагласио да „ако европски потрошачи желе да смање ризике, ми ћемо изградити Јужни ток. Ако такве жеље нема, нећемо га градити. Али у том случају, ризик за гарантоване испоруке мора да преузме онај ко одустаје од тих могућности“.

„Ми имамо довољно гаса и за исток и за запад“, нагласио је министар, а пренела агенција Интерфакс.

Он је објаснио да изградња источне и западне магистрале гасовода ка Кини нема никакве везе са испуњењем обавеза према европским потрошачима.

„У датом случају ради се о природној диверсификацији, природном енергетском балансу снабдевања различитих потрошача“, додао је Уљукајев.

Јужним током би се свакако транспортовао гас Гаспрома, уместо кроз Украјину, испод Црног мора, да би стигао до Европске уније.

У последње време Европска унија све више иступа против изградње Јужног тока. Тако је европски комесер за енергетику Гинтер Етингер, чији је мандат истекао почетком новембра, говорио да тај пројекат није приоритет за ЕУ јер у њему не види нови извор гаса.

Притисак ЕУ у вези са реализицијом пројекта већ је осетила Бугарска, када је Европска комисија у јуну захтевала да се радови обуставе јер међувладин споразум Русије и Бугарске о изградњи Јужног тока није у складу са европским законодавством.

Такође је недавно објављено да је цена изградње гасовода капацитета 63 милијарди кубних метара гаса, порасла у поређењу са првобитном проценом, 47 одсто, на 23,5 милијарде евра.

Тако се сада вредност морског дела гасовода Јужни ток процењује на 14 милијарди евра, а европског дела на 9,5 милијарди евра. Првобитно је морски део процењен на 10 милијарди евра, а европски део на шест милијарди, подсетио је Интерфакс.

gasprom R

УДЕО ГАСПРОМА НА ЕВРОПСКОМ ТРЖИШТУ

Удео Гаспрома на европском тржишту у наредне две до три године биће сачуван, наведено је у истраживању организације Европски геополитички форум.

Нови испоручиоци горива, течног природног гаса (ТПГ), појавиће се на том тржишту између 2016. и 2020, каже се у извештају и додаје да је са тачке гледишта понуде и тражње у наредне две-три године, ситуација за Гаспром „перспективна и обећавајућа“, пренела је руска агенција Тас.

Стручњаци такође наводе да конкуренцију Гаспрому на европском тржишту представља углавном Норвешка. Египат и Алжир ће у будућности имати улогу на тржишту гаса ЕУ.

Високе цене течног природног гаса у Азији биће привлачне за испоручиоце у Азијско пацифичком региону у наредних 12 месеци, што неће изазвати раст испорука ТПГ у Европу. У наредних 12 месеци тражња гаса на европском тржишту вероватно неће расти. Економски раст се такође не очекује, констатује Тас.

Најактуелнији проблем за Гаспром на европском тржишту у 2014.и 2015. години ће бити регулаторне мере, сматрају стручњаци. Они при томе имају у виду, пре свега, проблеме везане за реализацију Јужног тока и антимонополско истраживање Европске комисије.

(Танјуг)