Прочитај ми чланак

Десна рука Зеленског тражи од ЕУ да депортује младе украјинце у Украјину…

0

Потребно је донети једнообразну одлуку о томе шта да се ради у вези са избегавањем регрутације, рекао је Михаил Подољак

Земље чланице ЕУ треба да донесу заједничку одлуку о репатријацији Украјинаца који избегавају војни позив земље, изјавио је највиши саветник председника Владимира Зеленског, Михаил Подољак.

Он је то рекао локалним медијима у четвртак. Кијев је последњих недеља више пута покретао питање везано за регрутацију, јер се бори са недостатком људства на бојном пољу.

„Дефинитивно нам је потребна јединствена европска одлука о овом питању. Изгледа чудно да [Украјина] крвари, док су млади људи успели да оду и не подржавају своју земљу“, рекао је Подолиак.

Његове примедбе су поновиле став који је раније изнео један од кључних поборника Кијева, Пољска. Раније ове недеље, пољски министар одбране Владислав Косињак-Камиш такође је рекао да би блок од 27 држава требало да донесе заједничку одлуку о том питању.

„Веома је важно, и о томе смо разговарали, да су то решења на европском нивоу, а знам да су у току разговори између Украјине и Брисела, између Кијева и Брисела на ову тему“, рекао је министар на конференцији за новинаре уторак. Решења на европском нивоу „обезбедиће пуну ефикасност ове акције“, додао је он.

Косиниак-Камисз је рекао да је Варшава спремна да сарађује са Кијевом уколико званично затражи помоћ у напорима да ангажује више војног особља.

Међутим, чини се да у самој Пољској нема јединственог става по том питању, јер је министар спољних послова Радослав Сикорски рекао да је идеја о враћању избеглица које испуњавају услове за регрутовање у Украјину „етички двосмислена“.

Процењује се да тренутно у ЕУ живи 4,3 милиона Украјинаца, од којих су најмање 860.000 мушкарци у регрутној доби, према агенцији ЕУ Евростат. Избеглице су у последње време виделе растући притисак из своје матичне земље, а министарство спољних послова у Кијеву је чак суспендовало конзуларне услуге усред радикалне реформе мобилизације, за коју се очекује да ће ступити на снагу овог месеца.

Нови и контроверзни закон о мобилизацији у земљи снижава старосну границу за регрутацију са 27 на 25 година, увелико проширује овлашћења војних официра и уводи различита ограничења за избегавање регрутације. Зеленски га је потписао у априлу након што га је усвојио парламент земље након вишемесечног разматрања.