• Почетна
  • СВЕТ
  • ИСЛАМСКА ДРЖАВА ЗАРАЂУЈЕ МИЛИОНЕ ДОЛАРА МЕСЕЧНО: Погледајте одакле
Прочитај ми чланак

ИСЛАМСКА ДРЖАВА ЗАРАЂУЈЕ МИЛИОНЕ ДОЛАРА МЕСЕЧНО: Погледајте одакле

0

islamska-drzava-terorizam

Група Исламска држава сакупи до 50 милона долара месечно од продаје нафте са нафтних поља под њеном контролом у Ираку и у Сирији и то је део индустрије коју ваздушни напади међународне коалиције под вођством САД још нису успели да онеспособе, процењују припадници ирачке обавештајне службе и амерички званичници.

Продаја нафте као највећи стални извор прихода екстремиста кључни је разлог због кога су они били у стању да задрже власт на свом самопрокламованом калифату који обухвата велике делове Сирије и Ирака, наводи агенција АП у извештају.

Захваљујући тим средствима екстремисти су успели да издрже копнене борбе са својим противницима и више од годину дана ваздушних удара у кампањи под вођством САД. Екстемистичка група успела је да донесе опрему и доведе техничке стручњаке из иностранства да одржавају ту индустрију, због чега су САД недавно појачале напоре за прекид те подршке.

Вашингтон је разговарао са регионалним владама, укључујући Турску, и упозорио на увоз енергетске инфраструктуре са територије под контролом Исламске државе у Сирији, укључујући опрему за вађење, прераду и превоз енергената, рекао је један високи амерички званичник.

У разговору за АП у Вашингтону он је рекао да међународни чиниоци у региону намерно или ненамерно помажу Исламској држави у овоме и рекао је да та група има врло напредну опрему за управљање нафтним пољима под њеном контролом.

Исламска држава продаје нафту кријумчарима по нижим ценама, од 35 па чак до десет долара за барел, у поредјењу са око 50 долара по барелу колико се нафта продаје на медјународним тржиштима, рекла су у одвојеним разговорима четири ирачка обавештајна званичника за АП.

Кријумчари затим продају нафту посредницима у Турској, рекли су ти званичници. Нафта је прво превожена у групама од више великих танкера, али из страха од ваздушних удара, сада се користе мањи танкери. Верује се да група Исламска држава вади око 30.000 барела нафте дневно у Сирији, које прокријумчаре посредници у суседној Турској. У Ираку они произведу између 10.000 и 20.000 барела на дан, углавном са два нафтна поља изван Мосула, рекао је члан ирачког парламентарног одбора за енергетику и бивши министар за нафту Ибрахим Бахр ал-Олум.

Он је рекао да велики део нафте произведене у Ираку не иде на продају већ се шаље у Сирију где се прерађује у импровизованим рафинеријама Исламске државе.

Како се верује, Исламска држава зарађује измедју 40 и 50 милиона долара месечно од продаје, рекао је тај ирачки званичник.

Извештај својеврсног Министарства финансија Исламске државе у који је АП имао увид у Багдаду, показује да су приходи од продај нафте само у Сирији износили 46,7 милиона долара у априлу. У том извештај се процењује да Исламска држава има под својом контролом 253 нафтних поља у Сирији, од којих је, према том извору, 161 поље функционално. На нафтним пољима ради 275 инжењера и 1.107 радника, наводи се у том извештају.

Канцеларија турског премијера саопштила је за АП да је предузела кораке да појача безбедност на граници и да је прекинула кријумчарење нафте преко турске границе. Како се наводи до краја септембра спречено је 3.319 покушаја кријумчарења нафте из Сирије, а од 2011. заплењено је више од 5,5 милиона литара нафте у операцијама за сузбијање илегалне трговине.

Званичник у америчком министарству финансија Дањел Глејзер проценио је да приходи Исламске државе од нафте износе око 500 милиона долара годишње, на основу података да су зарадили око 40 милиона долара у једном месецу почетком 2015. Како се верује, та група убира и стотине милион долара годишње од “пореза” на комерцијалне активности у територијама под њеном контролом, рекао је Глејзер.

До сада руски ваздушни напади у Сирији који су почели прошлог месеца нису погодили инфраструктуру Исламске државе, мада су у скоро годину дана америчке ваздушне кампање те инсталације претрпеле извесну штету.

Већи ефекти у онеспособљавању нафтне индустрије под контролом екстремиста забележени су у Ираку него у Сирији. Екстремисти су у марту потиснути из великог нафтног поља испред северног ирачког града Мосула, а због страха од удара они се устручавају да експлоатишу нафтно поље близу Синдјара у северном Ираку, рекао је један ирачки обавештајни званичник.

Ипак за сада није много штете нането развијеној нафтној индустрији која је под контролом Исламске државе. Исламска држава води мрежу малих, импровизованих рафинерија постављених у приколицама чија производња делимично задовољава домаће потребе. Турски и курдски тимови за одржавање путују копном у територију под контролом Исламске државе под јаким обезбеђењем да раде на нафтним пољима и у рафинеријама, навели су ирачки званичници.

Они су рекли да су на тим постројењима ангажовани и високи званичници из ирачких државних нафтних компанија. Према једном ирачком званичнику ирачки нафтни инжењери од Исламске државе добијају дневницу од 300 долара до близу 1.000 долара. Они који купују нафту често уплаћују дознаке женама припадницама Исламске државе у Истанбулу и Анкари под претпоставком да жене привлаче мање пажње а тај новац се касније ручно преноси у Ирак и у Сирију, реко је један од ирачких обавештајних званичника.

Извор: Бета