• Почетна
  • СВЕТ
  • ЏОН МЕКЕЈН: Како Америка може да сачува либерални светски поредак? Оружјем!
Прочитај ми чланак

ЏОН МЕКЕЈН: Како Америка може да сачува либерални светски поредак? Оружјем!

0

dzon-mekejn

Либерални светски поредак је угрожен. Али не мора бити тако. Нигде није записано да моћ Америке мора да падне.

Двадесетшестог марта у Центру за стратешке и међународне студије Џон Мекејн, републикански сенатор из Арканзаса и шеф Комитета за оружане снаге, је на 114. заседању Конгреса навео три тезе везане за одбрамбене приоритете: буџет, стратегију и реформе.

Мекејн је рекао да су у последња три месеца лидери из различитих америчких бранши послали сличну поруку: САД се суочавају са глобалним тензијама без преседана, које би могле да угрозе либерални светски поредак. Он је цитирао Кисинџерове речи изговорене пред Конгресом у јануару да се САД нису суочиле са овако комплексним и различитим кризама још од краја Другог светског рата.

Мекејн се бори да повећана претња и изолација Америке не доведу до највећег изазова интегритету либералног светског поретка. Он тврди да су САД до сада светски поредак одржавале са акцентом на војне стратегије.

„За седам деценија, колико је Америка, заједно са својим савезницима, мукотрпно градила либерални свет, успела је да прошири просперитет и одржи мир“, рекао је Мекејн и наставио: „Одвратили смо агресије, бранили савезнике, поразили противнике и градили мир снагом“.

Мекејн је посебно нагласио да земље попут „Кине, Русије и Ирана прете да промене и ревидирају кључне принципе либералног светског поретка“. Признао је да би сваки метод, укључујући и дипломатски и економски, требало да буде део америчке стратегије. Међутим, додаје да „тамо где нема војног решења, не значи да нема ни војне димензије“.

Говорећи о другом приоритету као шеф Комитета оружаних снага при Сенату, он је позвао да се заустави одузимање и смањење војног буџета. Мекејн је публици објаснио како је смањење негативно утицало на америчку моћ.

„Одузимање је направило трајну штету по способност, спремност, морал и модернизацију оружаних снага“.

Што се тиче буџета, рекао је да републиканци не смеју само да заговарају већи буџет већ да морају и да плате. „Ово је криза коју је Вашингтон сам створио“, рекао је мислећи на одузимање. Како би то решио, Конгрес мора да обнови двостраначки консензус не би ли одржао либерални светски поредак на површини.

На крају, Мекејн је говорио о реформама и технолошким иновацијама. „Морамо да прокрчимо алтернативне путеве како бисмо нашим борцима донели способност иновације, и то не за пар деценија, већ месеци“. Истакао је како је одбрамбена технологија брзо напредовала, поготово на пољима роботике и минијатуризације, где САД нису успевале да одрже корак.

„Укратко, тренутни одбрамбени систем сам по себи представља претњу по будућу војнотехнолошку доминацију.“ Амерички непријатељи су за последњих пар деценија брзо развили војске како би се супротставили америчким јединственим предностима. Изнео је и да је проширење Министарства одбране само довело до тога да буде рањивије за напредне технологије:

„Смањење буџета је криво за то. Морамо уклонити непотребне законске и регулаторне препреке како бисмо створили подстицај за иновације“.

„Либерални светски поредак је угрожен. Али не мора бити тако. Нигде није записано да моћ Америке мора да падне. То је питање избора, и то питање је на нама. Изабраћемо бољу будућност само ако будемо доносили праве одлуке. САД би требало да почну са доношењем правих одлука како би се супротставиле претњама по чуване америчке вредности.“

Приредила Ју-Јонг Џун Шин, професор на државном универзитету у Сеулу, ради за „Национални интерес“

Превео за Нови стандард Андреј Цвијановић

The National Interest