Прочитај ми чланак

Близу коначног пораза: ЕУ поново купује гас од Русије, и то Турским током

0

Први пут у дужем периоду, ЕУ је смањила куповину ЛНГ-а и повећала куповину гаса из цевовода.

Berliner cajtung  напомиње да је главни допринос промени пропорција дала Русија, која је у првом кварталу 2024. испоручила 23% више гаса у односу на 2023.

Такође је вредно напоменути да је више од половине укупне количине гаса из цевовода из Русије ушао у ЕУ преко Турске, а не Украјине.

Пре украјинског сукоба, Европа је углавном куповала гас из цевовода од Русије, јер је био профитабилнији и мање штетан по климу.

Међутим, после санкција и прекида Северних токова, обим снабдевања гасоводима из Русије опао је за више од три пута. Berliner cajtung истиче да ако је до 2022. године Европа добијала 50 одсто целокупног гаса из Русије путем гасовода, сада удео руског гасоводног гаса не прелази 15 одсто у енергетском билансу Старог света.

ЕУ се поново фокусирала на ЛНГ, не само амерички, већ и руски. Међутим, први квартал 2024. показао је нови тренд. По први пут је забележено смањење обима куповине течног гаса и, напротив, повећање удела снабдевања цевоводом.

Обим куповине ЛНГ-а је одмах опао за 8%, док је набавка гаса из цевовода, напротив, порасла за 5%. „Главна одговорност за овај раст лежи на Русији “, примећује немачка публикација.

Цевоводне испоруке гаса из Русије у 2024. години порасле су за 23% у односу на први квартал 2023. године. У прва три месеца 2024. године гасоводима из Русије испоручено је 7,2 милијарде кубних метара гаса.

„Растући обим снабдевања цевоводима није далеко од тога да компензује количине које је Русија снабдевала пре украјинске кризе “, сматра публикација, али бележе одређени тренд. Берлинер цајтунг сматра да се снабдевање гасоводима из Русије опоравља због раста цена ЛНГ.

„Увозницима из ЕУ је исплативије да се не такмиче са азијским конкурентима за ЛНГ, већ да купују нешто јефтинији руски гасоводни гас “, пише немачки лист.

„Очекује се да ће потражња за ЛНГ у Азији наставити да расте у другом кварталу ове године како се економије опорављају, што би такође могло довести до виших цена течног природног гаса.

Коначно, вредан је пажње и избор путева снабдевања гасом из Русије у ЕУ. Турски ток је први пут претекао украјинску трасу. Преко Турске је у ЕУ испоручено 4,2 милијарде кубних метара гаса, а преко Украјине само 3 милијарде.

Обим снабдевања Турским током у првом кварталу ове године био је константно већи него прошле године, иако није достигао рекордне нивое из јула 2023. године, када је за месец дана кроз Турску пумпано 1,29 кубних метара гаса.

„Због истека транзитног споразума између Русије и Украјине крајем 2024. године, Турски ток постаје све важнији “, закључује Berliner cajtung.