Прочитај ми чланак

ИТАЛИЈА И АУСТРИЈА ПОРУЧИЛЕ ЕУ: Дивља вожња тек следи

0

Европљани иза себе имају буран викенд. Италијани су рекли “не” на референдуму, а Аустријанци нису дали шансу Норберту Хоферу.

eurozone-zastava

Оставка италијанског премијера Матеа Ренција у првим сатима након објаве резултата референдума, сигнализирали су оно од чега су многи и страховали, да ће се овакви референдуми о политичким реформама, одјекнути у читавој Европи, пише ЦНН.

Неколико сати пре Ренцијеве оставке, Аустријанци су одабрали Александра ван дер Белена за новог председника, те су ови избори због пораза Норберта Хофера означени као победа над национализмом.

Француски председник Франсоа Оланд кратко је на свом налогу на Твитеру поручио “Аустријанци су одабрали Европу”.

Немачки министар спољних послова Франк Валтер Штајнмајер навео је да је “целој Европи лакше”.

Обојица лидера су посебну пажњу обратила на Аустрију, заједно са Холанђанима, пошто се и сами суочавају са изборима следеће године.

Како пише ЦНН, у Европи је одједном важно и како тече гласање изван граница.

Највећи „победници“ у Италији били су чланови покрета бившег комичара Бепеа Грилова М5С. Они су настројени против ЕУ и желе Италију ослобођену од европске валуте. То је промена на коју Европа неће лако пристати, ако је уопште и буде.

Позорница за могући “Итегзит” се полако спрема, наводи ЦНН.

Ренци је био “сасвим солидан” у анкетама све док није своју политичку будућност жртвовао на референдуму. Његови непријатељи су видели шансу и искористили је, а то укључује друге партије против ЕУ, као што је Северна Лига.

Порука за Брисел је јасна, ако анти-ЕУ ставови могу да сруше премијера, онда би могли и да извуку Италију из групе од 27 земаља.

Аустријаци су се с друге стране у последњих шест месеци “њихали” како би остали по страни Хоферових антиимиграционих ставова.

Поништени избори у мају оставили су га само 31.000 гласова иза Ван дер Белена, овога пута заостао је за око седам одсто.

Хофер је навео да жели да Аустрија остане у ЕУ, али да жели да Унија промени законе о отвореним границама.

Међутим, Хоферов захтев је био пожељан у мају због политике ЕУ која је спречила мигранте да дођу до аустријске границе. Такозвана балканска рута је затворена уз помоћ Турске и Грчке.

Тако је милион миграната који су прошле године прошли кроз Аустрију, Хоферов антиимиграциони позив у децембру ове године изгубио поенту.

Лидерка француског Националног фронта Марин Ле Пен одговорила је на Хоферов пораз честитајући Хоферовој странци на “храброј борби”.

“Биће победе на следећим изборима”, написала је Ле Пенова.

И након објављивања резултата у Италији није дуго остала у тишини.

“Италијани су се склонили од Ренција и ЕУ. Морамо слушати ову жеђ за слободном и заштитом наших нација”, рекла је она.

И док неки славе победу Александра ван дер Белена у Аустрији, нема сумње да се размишља о томе шта та победа заправо значи.

Ван дер Белен није само први лидер у Западној Европи, представник Зелене партије, већ је и први аустријски председник који не долази из једне од две водеће партије те земље.

Како пише ЦНН, порука послата у недељу је јасна, европски лидери морају да се припреме за дивљу вожњу.