Прочитај ми чланак

Запад покушава да „поправи“ Косово и Метохију

0

hasim-taci-ovk

Предизборна кампања на Космету је повезана са грандиозним скандалом. Док се месне странке грозничаво боре за гласове бирача уочи окупаторских парламентарних избора 8. јуна, медији су објавили информације из западне политичке и експертне заједнице. Оне сведоче да западне земље на челу са САД и Немачком намеравају независно од резултата избора да склоне са шиптарске политичке сцене најзлогласније личности на челу са данашњим премијером Хашимом Тачијем.

Идеју радикалне промене шиптарског политичког естеблишмента практично су истовремено огласили дипломатски представник Велике Британије у Приштини Јен Клиф и учесници дискусија у Међународном институту блискоисточних и балканских истраживања, са седиштем у Љубљани. И британски амбасадор, и један од кључних регионалних „можданих центара“ јединствени су у томе, што Приштина „тражи нове политичке личности“. Додуше, образложења су различита. Јен Клиф говори о неопходности стимулисања економског развоја Космета, јер пређашњи лидери „нису могли да отворе перспективе за младе“. Он је такође позвао да се под хитно обустави делатност окупаторске шиптарске Агенције за приватизацију, с којом је повезан читави низ корупционих скандала.

iskenderov
О АУТОРУ

Петар Искендеров је виши научни сарадник Института словенства у Руској академији наука, магистар историјских наука, међународни коментатор радио-станице „Глас Русије“.

Експерти љубљанског института се изјашњавају стриктније, позивајући на уклањање од власти на Космету „бивших војних лидера“. Реч је о бившим командантима албанске Ослободилачке армије Косова, које Савет Европе, Human Rights Watch и друге међународне организације оптужују за ратне злочине, а чак и „црну трансплантологију“. Ако се томе додају активно лобирање од стране Вашингтона стварања посебног трибунала за истрагу злочина ОАК и алузије приштанских медија да иза свега тога такође стоји Немачка, слика је веома карактеристична.

Додуше, немачки амбасадор у Приштини Петер Бломајер у интервјуу приштинском листу Трибуна покушао је да максимално растера сумње. Он је изјавио да његова земља остаје „неутрална“ према властима у Приштини.

Међутим, како је познато, нема дима без ватре. Извори у западним престоницама на условима анонимности потврђују заинтересованост САД и руководства ЕУ за смену руководства окупаторске шиптарске владајуће елите да би покушали да поправе политичку фасаду Приштине.

Уствари она у току више година остаје непроменљива, – потврдила је у разговору с Гласом Русије експерт Центра за проучавање савремене балканске кризе Института славистике РАН Ана Филимонова:

„Видимо да међу кључним личностима које управљају Косметом, у његовим друштвено-политичким структурама и даље се налазе бивши команданти и екстремисти ОВК. Читаву ову конструкцију у току више година крунише бивши политички руководилац ОВК Хашим Тачи.”

Није тајна да таква непроменљивост личности, многи од којих се помињу у међународним рефератима о ратним злочинима и организованом криминалу, изазивају озбиљне сумње међу грађанима ЕУ, који су приморани фактички из свог буџета да дотирају окупаторску шиптарску власт.

Поред тога Запад се навикао на промену својих приоритета на Балкану, – подсетио је Глас Русије немачки политиколог Александар Рар:

„Тај исти Хашим Тачи је својевремено „радио“ у криминалној сфери. Међутим, током борбе за независност Косова и војне операције НСТО-пакта против Југославије многи су се појмови променили. Он је прешао на страну Америке, постао савезник, а чак и пријатељ ондашњег државног секретара САД Мадлен Олбрајт.”

Међутим, последње информације омогућују да се тврди да Запад, пре свега САД, имају данас још један разлог да покушају да поправе имиџ Косова. То су веома неугодне за западно јавно мњење аналогије са догађајима у Украјини. Ужурбано признавши независност Косова и одбивши подршку Криму и становницима источних региона Украјине, САД и лидери ЕУ су ставили на знање да су им екстремисти и криминал на Космету ближи од легитимних тежњи цивила, који су се суочили с војном операцијом Кијева. С тим су повезане данашње тежње да демонстрирају сопственим бирачима бар нека побољшања на косовској сцени.

(Глас Русије)