Прочитај ми чланак

ВУЧИЋЕВОМ КУМУ Петровићу још 3 милиона евра из буџета за МХЕ

0

Малим хидроелектранама у власништву Електропривреде Србије (ЕПС) и оним повезаним са Николом Петровићем држава је и прошле године за произведену струју исплатила највише новца.

Међувршју, Овчар Бањи и Радаљској Бањи, малим хидроелектранама (МХЕ) у власништву Електропривреде Србије (ЕПС), држава је за произведену струју прошле године исплатила укупно око 3,8 милиона евра.

Друге по заради су фирме чије се власништво повезује са Николом Петровићем. Оне су од државе за струју у 2021. добиле 3,1 милион евра.

Од свих мини хидроелектрана које се доводе у везу са Петровићем, највише новца исплаћено је МХЕ Жупањ, око 422.000 евра. С друге стране, за струју коју је произвела МХЕ Доње Гаре 1 исплаћено је најмање – око 23.000 евра.

У везу са Петровићем се доводи 10 електрана.

Осам МХЕ се налази у општини Црна Трава – Тегошница, Горње Гаре 1 и 2 и Доње Гаре 1, 2 и 3 на реци Власини, а у близини, на њеним притокама, Ливађе и Јабуковик. Подно Копаоника на реци Јошаници, смештена је још једна – Жупањ.

Поред њих, прошле године је струју производила и продала држави још једна хидроелектрана чије се власништво повезује са Петровићем. Реч је о МХЕ Рековићи, која се налази на реци Лим код Прибоја.

Иначе, током прошле године држава је за електричну енергију произведену у мини хидроелектранама дала 31,4 милиона евра, показује извештај ЕПС-а. То је скоро десет милиона више него 2020. године.

Како је раније за ЦИНС изјавио један од инвеститора, за време ванредног стања изазваног епидемијом короне њима није исплаћивана пуна цена јер је наступила виша сила по уговору са ЕПС-ом.

Мало струје, а огромна штета!

Поред малих хидроелектрана у власништву ЕПС-а и оних у власништву повезаним са Николом Петровићем, значајан новац је исплаћен и мини хидроелектрани Ланиште. Смештена на Рупској реци на територији Власотинца, њој је за прошлу годину исплаћено око милион евра. Власник ове електране Бранислав Пешић поседује и МХЕ Поречје која је прошле године приходовала близу 600.000 евра.

Поред Пешићевих, приближну суму од 1,6 милиона евра зарадило је и пет мини хидроелектрана у којима се као власник појављује компанија Цредо из Врања. Та фирма у власништву је Горана Савића и Драгана Стојменовића.

Током прошле године електричну енергију производило је и десет нових МХЕ. Оне су укупно зарадиле нешто више од 1,3 милиона евра.

Подсетимо, у Србији фирме које се баве производњом струје из МХЕ имају статус повлашћених произвођача због обећања државе Енергетској заједници да ће до 2020. године 27 одсто струје производити из обновљивих извора. То значи да држава електричну енергију произведену радом МХЕ откупљује по вишим ценама не би ли подстакла инвеститоре да улажу у тај посао.

Стручњаци попут бившег декана београдског Шумарског факултета Ратка Ристића пак сматрају да оне производе мало струје насупрот еколошкој штети коју узрокују. У местима на чијим рекама се већ налазе или се граде МХЕ грађани годинама протестују због штете коју трпи околина – пресушивање река, уништавање вегетације, угрожавање опстанка водоземаца и слично.

Од обновљивих извора енергије попут ветропаркова, соларних електрана, електрана на биомасу и других прошле године откупљено је укупно око 1,8 милијарди кWх (киловат час) струје, за шта је држава платила 193,4 милиона евра.