Прочитај ми чланак

Скуп „Покрета за Косово“ – Бриселски споразум сматрати ништавним

0

EXIF_IMG

У галерији „Прогрес“ у Београду одржан је скуп у организацији „Покрета за Косово“, посвећен тренутном стању на Косову и Метохиј, политици актуелне Владе и Бриселском споразуму, на којој су се присутнима обратили бивши амбасадор при УН Владислав Јовановић, политички аналитичар и уредник „Нове српске политичке мисли“ Ђорђе Вукадиновић, бивши министар спољних послова Југославије Живадин Јовановић и представник Горанаца са Косова Бехадин Ахметовић.

Владислав Јовановић је скренуо пажњу на то да се Резолуција 1244 све ређе помиње у изјавама представника власти, што је резултат својеврсног заокрета који је српска политика извела у задњој деценији.

– Уступци Србије у Бриселском споразуму могу се различито оцењивати, од компромиса до капитулације. Али једно је неспорно, Србија је између Косова и Метохије и чланства у Европској унији изабрала ово друго, дакле, нешто што ни једна држава пре ње никад није учинила, нити ће је у томе икада следити – рекао је Владислав Јовановић, додајући да је усвајањем тог споразума Србија заправо учинила велику услугу Западу, јер је тиме дала легитимитет отимању Косова.

Решење за садашње стање, по Владиславу Јовановићу, Србија треба да тражи у јачању свог преговарачког капацитета.

– Србија мора изаћи из џепа Запада и постати партнерска, а не империјално-послушничка страна у преговорима – закључио је он.

Ђорђе Вукадиновић је приметио да ће српски народ, уколико преживи све недаће, једног дана морати да мења терминологију којом се служи, јер су реални потези садашњих власти у великој мери превазишле поступке генерала Милана Недића, чије је име постало синоним за квислинштво, па чак и поступке митологизованог Вука Бранковића из народних песама.

– Добили смо никакав предлог, нешто што је горе од услова које је Аустро-Угарска поставила Србији пред Први светски рат, пристали смо на то да део сопствене, компактне територије, који је ослоњен и наслоњен на остатак Србије, на којем функционишу српски закони и на којем има више српске деце него у многим другим крајевима Србије, предамо у руке Тачијевој држави – рекао је Вукадиновић, сложивши се са Владиславом Јовановићем да тако нешто ни једна држава никад раније није учинила.

– Невоља је у томе што су они, не само власт, већ читава једна структура, односно систем манипулације (неко би можда рекао и „систем специјалног психолошког рата“) који интензивно делује задњих 12 година (мада је и пре тога деловао али спорадично), отишли толико далеко да је питање да ли могу да се зауставе. И то је оно што је лоше, што ме брине и што ме плаши, али и поред тога, ми себи не смемо да дозволимо то да ништа не предузимамо – нагласио је Вукадиновић, закључивши да су и овакви скупови прилика да се иступа против таквих срамотних потеза садашњих власти као што је потписивање Бриселског споразума.

Живадин Јовановић је приметио да је српски народ данас на Косову и Метохији изложен страховитим притисцима и претњама, али не само од албанских екстремиста и некадашњих вођа терористичке ОВК, већ у све већој мери и од званичног Београда.

– Њима, Србима који и даље живе на Косову, треба рећи да нас има овде који их подржавамо у њиховим напорима да остану део државе Србије. Што се Бриселског споразума тиче, за њега треба рећи да је он противан Уставу Србије и да представља његово флагрантно кршење. Затим, он је противан Резолуцији 1244, која као и наш Устав гарантује суверенитет и територијални интегритет државе Србије, док је за само Косово предвиђена суштинска аутономија у оквиру Србије – рекао је Живадин Јовановић, додавши да је самим тим Бриселски споразум дугорочно противан интересима српског народа.

– У том споразуму се нигде не спомиње нешто што би асоцирало на Србе и Србију, али на неколико места се спомињу Устав и закони Косова (дакле, Републике Косово). То је диктат, а не споразум, јер се очигледно не може сматрати некаквим компромисом, и то је диктат Запада, односно САД, Немачке и Велике Британије, коју остатак Запада следи – истакао је Живадин Јовановић, додајући је овај споразум својеврсни наставак агресије НАТО из 1999. године.

– Позивамо Владу (колико год то било тешко њима да изведу) да се хитно врате поштовању сопственог Устава, да све захтеве које су му супротне одбаце, да се врате Резолуцији 1244 Уједињених нација, да се захвале Европској унији захвале на сарадњи и да наставе да одржавају добре односе са Западом, али да искреније, систематичније и одлучније развијају односе са Русијом, Кином и осталим земљама БРИКС-а, земљама које чине већину међународне заједнице и људске цивилизације данас – нагласио је Живадин Јовановић, закључивши да ће само тако Србија заштити своје интересе данас и у будућности, као и да је то једини начин на који би она могла да прати савремене трендове у Европи и свету данас.

Бехадин Ахметовић је у свом излагању скренуо пажњу на то да су Горанци увек били лојални грађани државе Србије, али и да су због тога често били изложени сличним притисцима као и Срби, што је и данас случај.

– Гора и Горанци су са Косово и Метохију у Србији. Гора је у свим ратовима учествовала заједно са Србима, у одбрани територијалног интегритета и суверенитета земље, а остала је и опстала захваљујући својој локалној самоуправи и подршци Србије и српског народа – рекао је Ахметовић, подсетивши присутне да су Горанци још у време Првог српског устанка снабдевали оружјем Карађорђеве устанике и тиме допринели ослобођењу Србије од Турака.

– Горанци су често били изложени пљачки, притисцима и уценама. Дуго сам учесник у политичком животу Горе и одговорно тврдим да је својатања Горанаца било највише од стране Албанаца и Македонаца, али у задње време и од Бошњака, док од стране Срба таквих својатања никада није било, већ су нам Срби, штавише, увек помагали у одбрани нашег ентитета и идентитета – нагласио је Ахметовић, нагласивиши да је народ у Гори од 1999. године константно пљачкан од стране локалних Албанаца.

– Конкретно, Гора треба да се укључи и организује у заједницу српских општина, треба затражити одговорност за коришћење бомби са осиромашеним уранијумом на Косову пред Међународним судом правде, као и решавање питања накнаде штете за опљачкану и попаљену имовину свих неалбанаца на Косову до које је дошло након доласка КФОР-а и на крају стварање услова за повратак расељених лица са Косова и Метохије, јер је то једини начин за опстанак покрајине у оквиру Србије – закључио је Ахметовић.

Учесници скупа су били сагласни у оцени да је Бриселски споразум неопходно одбацити, игнорисати, или макар непримењивати, како би се осигурао опстанак целокупне српске државе и народа.

(Марко Радовановић – НСПМ)