Прочитај ми чланак

НИКОЛИЋ: Милошевић најбоље осетио како изгледа када ствари око Косова и Метохије исклизну

0
Фото: © Sputnik/ Алексеј Никољски

Фото: © Sputnik/ Алексеј Никољски

БЕОГРАД – Председник Томислав Николић изјавио је данас да није против европских интеграција, нити сматра да Србија треба да се окрене само Русији, јер да мисли другачије – то би и рекао.

На констатацију да се у јавности стиче утисак да Влада Србије више гледа ка Европској унији, а председник ка Москви, Николић је истакао да и Влада и он гледају и ка Бриселу и ка Русији.

„Битно је да одржимо тај став да гледамо на све стране, да размишљамо о мишљењу свих и да имамо добре односе са свима и да се не замерамо никоме, уколико нису у питању национални интереси“, поручио је он у интервјуу који ће телевизија Б92 емитовати вечерас у целини.

Николић је каже да не раздваја Берлин и Брисел јер, како је објаснио, највећи утицај у Бриселу има Берлин.

„Када имате добре односе са Берлином имате добре односе са ЕУ. Међутим, шта нудите као алтернативу ако се определимо за једну страну. Да се посвађамо са другом страном?“, упитао је Николић.

Он је истакао да је Србија опредељена за ЕУ што је, како је подвукао, отворено саопштено председнику и премијеру Русије.

„Никада од њих нисмо добили било какву сугестију, прекор или неки игноратски тон у коме би рекли – ако хоћете у Европу што се нама обраћате. То никада нису рекли. Никада нису рекли ни – ово што од нас тражите можете да добијете уколико одустанете од чланства у ЕУ“, напоменуо је председник Николић.

Он је такође рекао да Србија никада из Брисела није добила „јасне наговештаје“ да не може да уђе у ЕУ уколико не поквари своје односе са Русијом.

„Ми нисмо стабилни на „или-или“, ми смо стабилни на „и-и“, и ми се те политике држимо“, поручио је он.

Николић је указао да Србија са Русијом нема заједничке границе и истакао да, ако би мислио да би наша земља требало да се потпуно окрене Русији, то би и рекао.

„Као што сам рекао да Србија остаје привржена чланству у ЕУ, тако бих и сада могао слободно да кажем да нисам за то да Србија буде у ЕУ – али ја јесам“, закључио је Николић.

Милошевић је осетио шта буде кад исклизне Косово

Председник Србије Томислав Николић рекао је да је Слободан Милошевић најбоље осетио како изгледа када “ствари око Косова и Метохије исклизну“.

Он је у интервјуу за Б92 појаснио и зашто је био уздржан у реакцијама после отварања преговарачких поглавља са Европском унијом.

Такође, говорио је и о томе каква је његова позиција у преговорима о нормализацији односа Београда и Приштине.

“Целе године у разговору са свим званичницима из Европске уније, али и представницима држава чланица Европске убије, инсистирао сам да Србија буде награђена за све муке, напор, реформе и да је најмање што може да се уради отварање та два поглавља. Када је објављена вест, тражено је да реагујем и ја сам упозорио на поглавље 35, пошто све време, од како смо договорили са ЕУ састанке са представницима Приштине, упозоравам да сам из из ЕУ чуо сам отворено да ће затварање поглавља бити затварање преговора и да ће постојати потписивања правно обавезујућег споразума”, рекао је Николић.

Он је по отварању поглавља рекао да није време за еуфорију.

“Нисам рекао да не треба да славимо, би сам на слављу које је организовала Влада Србије. Сматрао сам да треба да све да упозорим, и преговараче, и грађане Србије и себе самог. Можете много доброг да урадите, а ако нешто исклизне са Косовом и Метохијом, а то је Слободан Милошевић најбоље осетио на себи, онда вам је све исклизнуло, онда вам више нико не рачуна ниједну заслугу”, додао је Николић.

Николић је истакао и да је само изнео свој став, пошто је у “великој мери искључен из преговора”.

“Марко Ђурић је постао директор владине Канцеларије за Косово и Метохију и члан Владе у преговорима, извештава ме о томе, али ја више не дајем инструкције нити одлучујем. Ја нисам био директно укључен у преговоре, било је потребно, када сам био изабран и када смо ушли у преговоре, да се покаже како сам и ја искрено за преговоре у Бриселу и за разговоре са Приштином око сређивања односа. После је све ушло у своје токове, Влада води спољну политику, Устав је разграничио наше надлежности, ја могу да представљам Србију, не да водим спољну политику, а досад се политика коју води Влада није разликовала од мојих ставова”, истакао је Николић.

После његове најаве да би о статусу КиМ требало да се изјасне СПЦ и САНУ, уследила је реакција шефа дипломатије Ивице Дачића који је рекао да то није потребно.

”Дачић мене није схватио, можда је превише заузет политиком. Целе године имамо проблем око имовине СПЦ на КиМ. Знао сам и први упозорио да ће гласање у Унеску одлучити о статусу СПЦ на КиМ, њеној имовини и њеном опстанку. Зато сам сматрао да СПЦ, о томе ћу разговарати са патријархом, да треба да погази принцип који је претходно успоставила, а то је да не преговара са Приштином. СПЦ мора да изнесе свој став”, навео је Николић.

„Моја платформа нема смисла, чим се о њој не прича“

Председник је потом навео шта је у својој првој платформи предвидео као решење за СПЦ на КиМ.

”Предвиђено је да СПЦ у оквиру суштинске аутономије на КиМ, има статус који римокатоличка црква има у Италији, који има Ватикан. Треба направити споразум који би подржале све међународне организације. Мислим да не постоји другачији начин. Зашто не би било реално. Имају имовину, старији су, не кажем да треба преписивати, не треба као Ватикан да има статус државе, али оно што имају доле, не сме да зависи од приштинских власти. Зато СПЦ мора да се изјасни, да каже да било који ауторитиет из ПР не може да има утицај на наша права, обичаје, живот, манастире. Испада да се до конференције Унеско нико није заузимао за статус СПЦ, а црква је имала став да би тиме признала да постоји Косово. Па ни ми је не признајемо, али је она присутна доле где ми нисмо и обавља функције које ми као држава не можемо”, објаснио је Николић.

Николић је Влади Србије проследио још једну платформу, али одговор није стигао. Каже да је то однос према папиру, који није обавезујући, а не према председнику Србије.

”Не верујем да сам написао много тога са чиме се Влада не би сагласила. Могли смо да разговарамо о томе, али нисмо и сматрам да је Влада Србије преузела право и обавезу да о томе сама одлучује. Она има право на то, мислим да је мој став један од ставова”, истакао је Николић.

Ипак, на питање да ли његова платформа сада има смисла, председник је одговорио:

“Па нема… Чим није добила подршку Народне скупштине, није отишла у Народну скупштину на изјашњавање. Она је израз мог става, ја сам се трудио да то буде написано и да може одмах да се примени. Не заборавите Заједницу српских општина, то је из моје прве платформе о КиМ о то је оно за шта се држимо, као што се држимо резолуције 1244, споразума у Дејтону, којима нисмо били задовољни, али када протекне време тражите оно што је записао и на чему можете да градите опстанак својих идеја. Ми на ЗСО градимо идеју да српска заједница може да има директне везе са Србијом и да одлучује о многим питањима која су поверена приштинској администрацији. Можда Албанци, па и део представника ЕУ, нису то озбиљно разматрали када су прихватали”, апострофирао је Николић.

Извор: Танјуг/Б92