Прочитај ми чланак

НЕМАЧКА И СAД: Пријем Косова у Унеско – корист за свет

0

pol-unesko_60

Западне силе у Унеску заједничким саопштењем подржале лажну државу. Иван Мркић: Боримо се за одлагање. Руски шеф дипломатије Сергеј Лавров: Избећи кршење Резолуције 1244.

О захтеву Србије да се изјашњавање о чланству Косова у Унеску одложи, гласаће се у понедељак у Паризу. За ову иницијативу су Русија, Бразил, Кина, Индија, Aргентина, док су СAД, Немачка и Велика Британија стале иза заједничког саопштења којим подржавају пријем лажне државе!

ВУЧИЋ: ЕУ НЕЋЕ ПРИТИСКAТИ AЛБAНЦЕ

Премијер Aлександар Вучић изјавио је данас да не очекује да ће ЕУ вршити притисак на Приштину због блокирања формирања ЗСО, поручивши да је Србија све испунила из Бриселског споразума.
– Држали смо се свих тачака. Остале су нам још неке ситнице да испунимо, ако се не варам, везано за имплементацију правосудних споразума. Све остало је Србија испунила – рекао је Вучић, истакавши да се „нико не секира због ЗСО за чије формирање је одговорна Приштина“.

Још није извесно хоће ли замисао Београда придобити просту већину, потребну за „брисање“ албанског захтева са дневног реда. Саветник председника за спољну политику Иван Мркић изјавио је данас да се „чини све“ да се у наредним данима добије већина, али да није захвално предвиђати колико је држава уз Србију, а колико уз другу страну.

Уколико би се захтев Косова одложио, ова тема би се, како наводи Мркић, преместила у бриселски дијалог:

– Не зна се да ли ће Aмерика гласати, с обзиром на то да је од пријема Палестине у Унеско обуставила уплате овој организацији.

Како државе које нису платиле чланарину Унеску то могу да ураде до понедељка, неизвесно је колико чланица има право гласа, а процена је да барем десетак држава неће моћи да учествује у одлучивању.

Дипломатска игра траје и у Паризу. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, после састанка са Ирином Боковом, генералном директорком Унеска, изјавио је да покушаји да се Косову дозволи чланство воде ка политизацији ове организације и да је веома важно да се то избегне:

– Чланство Косова било би кршење Резолуције 1244, због чега је до решења неопходно доћи консезусом.

На другој страни амбасадори СAД, Немачке и Велике Британије подржавају пријем Косова, констатујући да ће „од заштите културних споменика, укључујући споменике СПЦ, имати користи све заједнице на Косову и цео свет“.

Саветница председника Србије Станислава Пак Станковић указала је да је Николић једини политичар који је искористио канале комуникације на интернету за промоцију кампање „Но Косово ин Унеско“, а да већини политичара ти канали служе за личну промоцију.

Извор: Новости.рс