Прочитај ми чланак

Бивши дипломата тврди: Србија ће дати Косово за Р. Српску, никад неће ући у ЕУ

0

Бивши дипломата у БиХ Тимоти Лес сматра да је „нон пејпер“ који говори о променама граница на Западном Балкану изашао из канцеларије Јанеза Јанше, а има за циљ опипавање пулса Срба и међународне заједнице у вези опције да Србија преда Косово у замену за Републику Српску.

Foto: Predsedništvo Srbije

Лес иситиче да је словеначки „нон-пејпер“ признање нове политичке стварности.

„Тај документ је дошао из канцеларије Јанеза Јанше. Словенци имају интерес на Балкану, разумеју балкански ментални склоп. Европа мора да предузме иницијативу реорганизације Балкана, и одлучили су да покрену механизам преко „нон пејпера“. Ипак до имплементације „нон пејпера“ неће доћи док је Бајден на власти“, истиче Лес..

Сматра да су Словенци овим „нон-пејпером“ одлучили тестирати међународну реакцију и каже да би цена Србије за предају Косова или Косова без севера била анексија Републике Српске и постигне национално уједињење Срба преко Дрине.

„Оно што видим у будућности су националне државе какве постоје свуда, то људи у РС-у истински желе! Све док те жеље не буду испуњене, регија ће бити напета и паралисана. Неће доћи до било какве реорганизације регије у блиској будућности јер Бајден то неће прихватити. Не искључујем могућност малих сукоба око Брчког, Мостара и Митровице“, каже Лес.

Лес не верује да ће у блиској будућности доћи до промена на Западном Балкану.

„Тензије ће остати све док се не промене границе. Не предвиђам рат, али увек постоји опасност, а уколико дође до насиља, доћи ће од стране Бошњака који би желели да одбране БиХ. Једина врста сукоба која би могла да се води је понављање сукоба из ‘99. на Косову, што је је политичко самоубиство. Бошњаци немају војску, Срби ће имати проблем са Србијом, изгубиће морални интегритет. Ако се РС отцепи, БиХ би се нашла у оној ситуацији коју Србија има са Косовом. Ситуација се променила, људи су се раздвојили, постоји јасна граница која одваја РС од Федерације“ , казао је Лес.

Лес сматра да је политика европског проширења пропала јер би Француска као једна од водећих сила на тај начин додатно изгубила утицај.

„Регија никада неће ући у ЕУ! 20 година су имали прилику, нису успели“, каже Лес.