Прочитај ми чланак

Руска ратна морнарица добија чак 40 нових бродова у 2014.

0

Ruska moranarica

РИА новости су прошле недеље објавиле интервју са адмиралом Виктором Бурсуком у коме је потврђено да ће руска ратна морнарица само у току 2014. добити чак 40 нових пловила!

Највећи део тих ефектива чиниће различити типови бродова, али су део наруџбине и нуклеарне подморнице класе Бореј и дизел подморнице класе Варшавјанка.

Посебно се истиче развој специјалног спасилачког брода Игор Белузов којим ће руској морнарици у будућности бити знатно олакшано избављање подморничких посада у невољи. Али ту није крај. Најављена је и комплетна модернизација ракетне крстарице класе Киров под именом “Адмирал Нахимов“ до 2018, модернизација 3 нуклеарне подморнице чији идентитет није прецизиран, па чак и могућност конструисања првог руског носача авиона на нуклеарни погон.

Овим подухватима ће се руска морнарица (која је до сада имала 208 пловила) драстично у својој снази приближити америчкој морнарици која броји 283 пловила. До краја године ове две силе ће се у броју морнаричких ефектива разликовати за свега нешто више од 30 пловила у корист САД.

Ово нагло снажење руске ратне морнарице не би требало претерано да изненади уколико се на уму има прошлогодишња изјава председника Владимира Путина у којој је као “кључни безбедносни приоритет Руске федерације“ постављена доминација на Северном полу. Свет “Хладног рата“ заменио је свет “глобалног загревања“, па је тако скоро два милиона и 600 000 квадратних километара пловних површина настало у Арктичком океану отопљавањем северне ледене капе.

Ruski mornari

Тиме нису само отворене нове руте за трговачке бродове, већ су отворени и прилази енормним резервама енергената и других природних богатстава. Русија је свесна геостратешког значаја ове промене и намерава да је у потпуности искористи. Тако је већ почетком ове године руско ратно ваздухопловство драстично интензивирало патроле над Арктиком и то авионима типа Ту-142 и ИЛ-38 намењеним за пресретање подморница.

Такође је у плану и обнова неких 6 арктичких ваздухопловних база које нису у функцији још од распада СССР-а. Велики део најављених нових бродова биће послат управо у арктичке воде, а бивши командант руске северне флоте, Владимир Висоцки, изнео је мишљење да уколико русија развије нуклеарни носач авиона он би морао бити послат у Арктички океан.

Ruski brodovi

Са друге стране, САД показују знатно мању активност у погледу заузимања позиција на Арктику. Америчка морнарица уложиће око 8.4 милијарди америчких долара како би оспособила своја кључна пловила за дејства у Арктику. Ових дана се спомиње и изградња 10 арктичких ледоломаца по цени од 7.8 милијарди долара за потребе америчке ратне морнарице. Све ово значи нов профит за компаније Lockheed Martin, General Dynamics и Huntington Ingalls. Следе “вруће године“ за Арктик.

(За Србин. инфо:  Борбени ефективи)