Прочитај ми чланак

ЧИЈА ЈЕ ПЕТНИЦА: Истраживачка државна станица приватизована поставши Сорошевом организацијом!

0

petnica kadrovi u ministarstvu prosvete

Директор Истраживачке станице Петница Вигор Мајић критиковао је ових дана наставнике да, наводно, користе децу за притисак на Министарство просвете ради испуњења њихових штрајкачких захтева. Наводи и да универзитетски професори „недовољно знају свој посао” и назива их „полуинтелектуалцима”?!

Тиме је скренуо пажњу јавности на себе, а и на Петницу, која је позната у јавности као престижна институција експерата у области научног образовања. Али и која је, због немара државе, стално на рубу опстанка. Непрекидним медијским притиском дошло се до тога да је новац из Министарства просвете највећим делом усмераван у Петницу, тако да је финансирање регионалних центара за таленте и стручних друштава практично замрло. Јер, држава је давала Петници од пет до тридесет и више милиона динара годишње.

Осим из буџета Србије, Петница се финансира из донација, партиципација и пројеката. Међу донаторима издваја се Фонд за отворено друштво Џорџа Сороша. Финансирање новцем пореских обвезника настављено је и после приватизације којом је Петница постала невладина организација (НВО), дистанцирајући се од државе од које непрестано тражи помоћ.

ivan dojcinovic 7

О АУТОРУ

Проф. др Иван Дојчиновић је продекан Физичког факултета и председник Друштва физичара Србије.

У буџету Србије за ову годину, и то у време када се смањују плате запосленима у просвети због штедње, за НВО ИС Петница предвиђено је 30 милиона динара. И ставке из буџета попут „дотације невладиним организацијама”, „рад са талентованим и даровитим ученицима” и слично, као и разни пројекти, такође ће највећим делом бити усмерене на њен рачун.

Тако ће износ уплаћен Петници вероватно достићи 100 милиона динара из буџета, што значи да ће је свако од 100.000 просветара ове године финансирати са по 1.000 динара. На званичном сајту ИС Петница пише да је министар Срђан Вербић члан њеног Управног одбора, што је класичан сукоб интереса, недопустив у развијеним и модерним државама.

Србија је у време министра Божидара Ђелића узела од Европске инвестиционе банке (ЕИБ) кредит од 300 милиона евра, и од тог износа 10 милиона евра је уложено у изградњу хотела, ресторана и нових лабораторија са најсавременијом опремом у ИС Петница. Kредит од 10 милиона евра, са каматом, отплаћиваће сви грађани Србије, а објекте и опрему користиће приватна лица из ове НВО. Поврх свега, из ИС Петница најављују да ће се надаље бавити и хотелијерством и туризмом, што указује на грубу злоупотребу државног новца.

И не само то, ИС Петница је увела партиципацију, тако да за седмодневни курс ученици плаћају око 15.000 динара. То је довело до дискриминације деце из сиромашнијих крајева. Деце с југа и истока Србије, из Рашке области и са Косова и Метохије готово да нема, чиме им је ускраћено да се усавршавају са осталим вршњацима!

Поједини координатори семинара у Петници никад нису завршили, а често нису ни уписали одговарајуће факултете. Лажно се представљају као „математичари” или „физичари”, само на основу симпатија према тим наукама. Најбољи пример (али не и једини) јесте Немања Ђорђевић, несвршени студент математике. Некада је био координатор за математику, а сада је шеф кабинета Срђана Вербића, што му је први стални посао у животу. И сам Вигор Мајић је био, иако без факултетске дипломе, помоћник министра Гаше Кнежевића!

Да су „петничани” често некомпетентни за посао којим желе да се баве, најбољи пример је Срђан Вербић, некадашњи координатор за физику. Без дана рада у школи или на факултету или бављења озбиљном науком, постао је министар просвете и науке. У истом духу је постављење Милована Шувакова, некадашњег координатора у ИС Петници на програму математике, за помоћника министра за високо образовање, иако никада није радио на факултету.

„Петничани” највише беже је од вреновања њиховог рада, за разлику од других установа које се баве талентованом децом. Ученици Математичке гимназије на факултете долазе добро припремљени. Стручна друштава организују многобројна такмичења, па наши олимпијци, посебно у математици и физици, освајају медаље на међународним такмичењима.

Не постоји ниједан податак који показује колики је удео ИС Петнице у обуци талентоване деце. Пребројавање оне која су похађала курсеве није релевантно, а ни наглашавање да су успешна. Јесу, јер су најбоља. Али то није доказ успешности ове НВО. Поставља се и питање смисла да ИС Петница има бољу опрему од природно-математичких факултета у Србији. Опрема у студентским лабораторијама је стара и добрим делом дотрајала. Али је зато у ИС Петница опрема модерна и софистицирана, и далеко изнад знања и могућности средњошколаца.

У Србији нико нема монопол на рад са талентованом децом, зато капацитети ИС Петница морају да буду свима на располагању.

(Скраћена верзија текста је штампана у листу „Политика“ од 9. априла 2015.)
Наслов: Србин.инфо