Прочитај ми чланак

НА МАКС-У ЋЕ БИТИ ПРИКАЗАН први руски „невидљиви авион“

0
Нови руски мултифункционални ловачки авион МиГ 1.42 направљен у Конструкторском бироу „Микојан и Гуревич“. Фотографија: Владимир Вјаткин / РИА „Новости“.

Нови руски мултифункционални ловачки авион МиГ 1.42 направљен у Конструкторском бироу „Микојан и Гуревич“. Фотографија: Владимир Вјаткин / РИА „Новости“.

Од 25. до 30. августа 2015. године у Жуковском ће се одржати 12. међународна авио-космичка изложба „МАКС 2015”, где ће на статичној платформи бити изложен ловачки авион пете генерације МиГ 1.44 МФИ, направљен по стелт-технологији. После реализације програма модерног модела Т-50 одлучено је да МФИ не иде у серијску производњу, али за њега и даље влада велико интересовање.

Нови руски мултифункционални ловачки авион МиГ 1.42 направљен у Конструкторском бироу „Микојан и Гуревич“. Фотографија: Владимир Вјаткин / РИА „Новости“.

Супермане­варска невидљива интелигенција

Т-50 је квинтесенција свега савременог што постоји у руској авијацији. Стручњаци се слажу да је руска авијација овим инжењерским ремек-делом стигла – а вероватно и престигла – свог главног конкурента: амерички F-22 „Раптор“.

МиГ 1.44 ће кроз неколико дана моћи да виде сви посетиоци МАКС-а. Овај авион досада никоме није приказан, ако се не рачуна то што је кратко демонстриран новинарима 1999. године. Али ни тада авион није полетео, него је само рулао по писти.

Својевремено је овај модел био класификован као мултифункционални фронтовски ловац (рус. „мультифункциональный фронтовой истребитель”, МФИ). Микојанов конструкторски биро му је дао такве могућности као што су изузетне маневарске способности, крстарећи лет брзином већом од звука, отежано радарско и термовизијско детектовање, мали простор за полетање и кратак залет на писти, примена најмодернијих достигнућа компјутерске технике у радарској опреми, нови системи управљања и још много тога. Занимљиво је да све ове новине не би повећале, него би, напротив, смањиле трошкове опслуживања авиона у ваздуху и на земљи.

Конкуренција америчком F-22

Огледно-конструкторски биро „Микојан“ је тек 1991. ушао у фазу израде скице и макете авиона, што значи да се новој летелици судбина није баш осмехнула. „Микојан” је затим прошао кроз доба тоталног финансијског дефицита 1990-их, преживео реструктуирање и на крају је претворен у Московску авијацијску производну корпорацију „МиГ”, уз касније спајање са Конструкторским бироом „Сухој”, тако да се вишенаменски фронтовски ловац са ознаком МиГ 1.44 подигао у ваздух само једном – 29. фебруара 2000. године. Пробни пилот је био Херој Русије Владимир Горбунов. Он је једини летео на моделу МФИ. Горбунов је окарактерисао авион као машину са високим потенцијалом.

Т-50 и F-22: разлике у борбеној филозофији

Судећи по патентној документацији, конструктори „Сухоја“ определили су се за комбинацију „невидљивости“ и суперманеварских способности уместо за америчку тежњу ка потпуно „невидљивом“ авиону. Само ће евентуални будући ратови пресудити која ће се филозофија боље показати.

Међутим, време је већ било изгубљено. МиГ 1.44 МФИ је својевремено припреман као ривал америчком ловцу Lockheed/Boeing F-22 Raptor, али је уступио место новом пројекту, авиону Т-50, чија производња је почела 2002. године. Једини примерак МиГ-а 1.44 који може да лети стајао је под отвореним небом у Институту за аеро-наутику „Громов“ у Жуковском, да би 2013. године био конзервиран. Управо тај примерак ће бити демонстриран у оквиру предстојеће авио-изложбе „МАКС 2015”.

Чланак наставите да даље читате на веб порталу Руске речи