Прочитај ми чланак

Шта чека Шарића: Ново суђење, мања казна и слобода

0

Након што је Врховни касациони суд уважио захтев за заштиту законитости и наложио Апелационом суду да поново отвори поступак против оптуженог пљеваљског нарко-боса Дарка Шарића и његове групе због шверца 5.7 тона кокаина, читав случај могао би да доживи преокрет, који ће се неминовно одразити и на други поступак за прање новца који се такође још увек води. У том поступку Шарић је првостепено осуђен на девет година затвора, али се предмет већ неколико месеци налази у Апелационом суду, далеко од судских већа и изван поступања.

Наиме, како за портал Нова.рс откривају добро обавештени извори, Шарић је након изрицања друге првостепене пресуде Специјалног суда од 10 година затвора, био још увек безбрижан, јер је веровао да она неће опстати након жалбеног поступка у Апелационом суду.

Фото: Јутјуб

„Аларм се упалио у тренутку када је пресуда потврђена и када је Шарић схватио да му предстоји вишегодишњи боравак у затвору, посебно ако би се казни за дрогу прикључила и она за прање новца. Свесни да им је једино преостала жалба Врховном суду, адвокати су приступили чешљању предмета, не би ли нашли неки незаконски оквир на који би могли да се ухвате. То им је пошло за руком када су схватили да се имена судија понављају у већу које је донело пресуду и оном које је претходно разматрало жалбу на продужење притвора. Иако то само по себи није незаконито, посебно што је у свим већим предметима који трају деценију и више тешко наћи судију који поред њега није на овај или онај наћчин прошао, Врховни суд је одлучио да пресуду укине“, појашњава наш добро обавештен извор.

„Да ли је та одлука била заиста судијска или је донета под одређеним притиском, имајући у виду све гласније спекулације да је Шарић ужива заштиту државног врха, неизоставно ће показати скорија будућност. Врховни суд би могао да саопшти колико је у последњих, рецимо пет година укинуо пресуда због процесних пропуста као у случају Шарић, а који опет, како тврди Апелациони суд и нису пропусти већ начин тумачења закона“.

Наш саговорник подсећа и на то да се Шарић добровољно предао српским властима у тренутку када је на власт дошла СНС као и да је сам изјавио да то не би урадио да су на власти остали њихови претходници.

„На јавности је да сам закључи да ли би се криминалац таквих размера предао да није био сигуран у неки договор који је претходно постигао, а који се очигледно много одужио“, каже наш извор и додаје да је Шарићева судбина у овом тренутку више него извесна, те да јавност не би требало да буде изенанђења ако он ускоро напусти притвор.

„Апелациони суд ће отворити суђење пред новим већем, које Шарића сигурно неће ослободити кривице, али ће му изрећи мању казну од оних 15 година које су му претходно досуђене. Засигурно ће ићи на то да му нова казна покрије боравак у притвору у ком се налази од 2014. године. Довољно је да му смање казну на 10 година и он је аутоматски остварио право да затражи условни отпуст јер је у притвору одслужио две трећине казне“, каже наш извор и додаје:

„Пресуда за прање новца још је далеко од правоснажности, а и њен осуђујући исход крајње је упитан. Шарићеви адвокати засигурно ће тражити да му суд укине притвор и да се у даљем току, како једног, тако и другог поступка брани са слободе“, завршава наш саговорник.

Подсетимо, Врховни касациони суд укинуо је правоснажну пресуду којом је Шарић осуђен на 15 година затвора збиог организованог шверца 5.7 тона кокаина из Јужне Америке у Европу. Овај суд је уважио зуахтев за заштиту законитости Шарићевих бранилаца који су оспорили то што је у већу Апелационог суда које је изрекло правоснажну пресуду седело двоје судија који су раније током поступка разматрале жалбу на решење о продужетку притвора.

Врховни су је због тога, позивајући се на Европску конвенцију о људским правима, укинуо пресуду због сумње на пристрасност судија, док је Апелациони суд остао први својим наводима да је пресуда законита.

Одлука Врховног суда дигла је велику прашину у јавности, посебно што је то једна од првих одлука донета у време мандата нове председнице Јасмине Васовић, пријатељице председника Александра Вучића. Да она није учествовала у одлучивању у овом случају истакао је сам председник, таргетирајући притом „легенду 5. октобра“, Радмилу Драгичевић Дичић као судију која је укинула пресуду.