Прочитај ми чланак

Пиштаљка: Како је Чедомир Јовановић по симболичној цени добио Фиделинку

0

На тендеру за закуп имовине Фиделинка теста д.о.о. у стечају из Суботице на коме је победила фирма Агропослови д.о.о. чији је сувласник Чедомир Јовановић, а директор његова супруга Јелена Јовановић, као „конкуренција“ учествовала је и фирма Outsourcing Management Solutions Group д.о.о. регистрована на истој адреси као и Агропослови, која је месец дана раније Либерално-демократској партији уплатила донацију од 7 милиона динара, открива Пиштаљка. Власница ове фирме Татјана Левинскаја је уједно и директорка Јовановићеве фирме SHSF д.о.о, оснивача Агропослова.

Први пут у погоне Фиделинке Агропослови су ушли у октобру 2011. године када је потписан уговор о закупу млинских капацитета тог предузећа, али и добијено право на експоатисање жига, односно бренда „Фиделинка“. Затим, у јуну 2012. године Агропослови од Фиделинке у стечају закупљују пословни простор, опрему за производњу тестенина и жиг „Фиделинка“.

У међувремену, Агропослови по симболичним ценама добијају у закуп Фиделинкин локал са инвентаром и опремом и комби доставно возило. Истражујући околности под којима је фирма под контролом Чедомира и Јелене Јовановић (на слици у млину Фиделинке) Агропослови закупила млинове и имовину зависних привредних друштава која послују у саставу компаније Фиделинка а.д. у стечају из Суботице Пиштаљка је дошла до интересантних података.

 

Улазак Агропослова у Фиделинку а.д
У листу Дневник септембра 2011. године објављен је оглас за „прикупљање понуда за издавање у закуп свих млинских капацитета са опремом (без силоса-ћелија)“ фирми у саставу Фиделинке а.д. у стечају. У огласу је наведено да „закуп може трајати најдуже до окончања стечајног поступка“, да је закупац дужан да „сам организује производњу у производно-пословним просторима о свом трошку“, као и то да силоси који се налазе у власништву стечајних дужника „не чине саставни део млинарских капацитета са опремом и они не представљају предмет закупа“.

Рок за достављање понуда био је пет дана и у том року поштом је примљена само понуда фирме Агропослови д.о.о. из Београда (27.9.2011) која је прихваћена, наводи се у записнику стечајних управника који датира од 3.10.2011. године.

Агропослови су понудили узимање у закуп производног погона за мељаву пшенице која се налази у Суботици (Александрово) и производног погона за мељаву кукуруза који се налази у Бајмоку. За закуп оба објекта понуђена је цена од 15.000 евра месечно у динарској противвредности. Потом су стечајни управници Фиделинке а.д., Фиделинке-Миларство д.о.о. и Фиделинке-Некретнине д.о.о. и директорка Агропослова д.о.о. Јелена Јовановић потписали (11.10.2011) уговор о закупу производних капацитета.

Неколико месеци касније, 23. маја 2012. године, између фирме Агропослови коју је заступала Јелена Јовановић и Фиделинке а.д. коју заступа стечајни управник Зоран Стојановић потписан је уговор о закупу пословних просторија у Суботици у улици Чантавирски пут број 1. Просторије укупне површине 60 квадратних метара састоје се од продајног дела, магацинског простора и санитарног чвора, а уз пословни простор Агропослови су на коришћење добили и сав инвентар (белу технику, рачунаре, штампач, фискални штампач, телефоне…) и то све по цени месечне закупнине од свега 100 евра.

 

Улазак Агропослова у Фиделинка теста д.о.о.
Стечајни управник фирме Фиделинка теста д.о.о. је 28.5.2012. године у дневном листу Данас објавио оглас „ради прикупљања понуда за издавање у закуп производне хале и опреме за производњу“, укључујући и жиг „Фиделинка“.

У питању је хала површине 3.319 квадратних метара са магацином, пратећим објектима и опремом за призводњу тестенине која се налази у Суботици. Минимални износ закупнине који се морао понудити је 10.000 евра у динарској противвредности, а уговор о закупу се закључује „најдуже до уновчења имовине која је предмет закупа“. У огласу пише да је обавеза закупца да сам организује производњу, да сноси трошкове радне снаге, одржавања опреме, енергената и комуналне трошкове.

Пиштаљка је дошла до Записника о отварању понуда који је сачињен 6.6.2012. године и у овом документу пише да је Привредни суд у Суботици у остављеном року, дакле до 4.6.2012. године, уредно примио три понуде. Фирма Outsourcing Management Solutions Group д.о.о. из Београда је понудила месечну закупнину од 10.000 евра, фирма „Rimmel“ д.о.о. из Београда закупнину од 11.500 евра, а фирма „Агропослови“ из Београда закупнину од 12.000 евра.

Стечајни управници Фиделинке а.д. у стечају и Фиделинке теста д.о.о. у стечају Зоран Стојановић и Владимир Жужић су 15.6.2012. године донели одлуку да се као најповољнија изабере понуда фирме Агропослови д.о.о. из Београда. Потом су 15.8.2012. године Стојановић, Жужић и Јелена Јовановић потписали уговор о закупу производних капацитета.

Два месеца касније, 16.10.2012, Јелена Јовановић и стечајни управник Фиделинке а.д. Зоран Стојановић потписали су уговор о закупу комби возила Fiat Ducato RST Furgon 2,8 JTD. Уговорена цена месечног закупа износи свега 12.000 динара, а у уговору се нигде не наводи годиште производње овог возила.    

 

Тржишна „конкуренција“ повезаних лица
Фирма „Rimmel“ д.о.о. из Београда, која се пријавила на тендер нудећи месечну закупнину од 11.500 евра за производне погоне Фиделинка теста д.о.о, регистрована је за „трговину на велико електричним апаратима за домаћинство“. Ова фирма је у 2011. години остварила промет од 3,4 милиона динара што је мање од три месечне закупнине које је понудила, односно које би платила за закуп производних капацитета Фиделинке.

У периоду од 2008. до краја 2011. године ова фирма је имала само једно запослено лице, па није јасно како би одговорила изазовима производње тестенина. Власник и директор „Rimmel“ д.о.о. је Мирослав Ћурчић (100 одсто удела), који је истовремено директор фирме Виндија д.о.о. из које стоји капитал из Хрватске, али и сувласник фабрике сточне хране Унип д.о.о. из Ваљева и грађевинске фирме Карнак д.о.о. из Беогрда. 

Други „конкурент“ Агропослова на овом тендеру била је фирма Outsourcing Management Solutions Group д.о.о. из Београда која је по више основа повезана како са Чедомиром Јовановићем, тако и са његовом странком и фирмом Агропослови – закупцем производне капацитете Фиделинке теста д.о.о. у стечају. Ово предузеће је регистровано за „рачунарско програмирање“, што само по себи отвара питање какве везе та делатност има са производњом тестенина?!

У предузећу Outsourcing Management Solutions Group д.о.о. власнички удео од 70 одсто има Рускиња Татјана Левинскаја. Према подацима Агенције за привредне регистре, Левинскаја је директорка фирме SHSF д.о.о. у којој власнички удео од 45 одсто има Чедомир Јовановић, док је управо SHSF д.о.о. са уделом од 99,85 одсто оснивач фирме Агропослови д.о.о. из Београда. А да су у питању „повезана лица“ најбоље илуструје то што су фирме Outsourcing Management Solutions Group, SHSF и Агропослови регистроване на истој адреси – улица Шпанских бораца број 3, Нови Београд.

Иначе, фирма Outsourcing Management Solutions Group д.о.о. била је без запослених у периоду од 2008. до 2010. године, да би у 2011. години запошљавала само једно лице. Ова фирма је показала интересовање за закуп производних капацитета Фиделинке по цени од 10.000 евра месечно, иако је 2011. годину окончала са приходима од свега 675.000 динара и добитком од 250.000 динара.

А осим заједничке адресе и сувласнице Татјане Левинскаје, фирму Outsourcing Management Solutions Group са Чедомиром Јовановићем повезује и други економски интерес. Управо је ова фирма 23.4.2012. године уплатила 4 милиона динара донације за председничке изборе и 3 милиона динара за парламентарне изборе Либерално-демократској партији, стоји у званичном извештају Јовановићеве странке. Према писању медија, Татјана Левинскаја је пре доласка у Јовановићеву фирму била запослена као менаџер за финансије у компанији Делта.  

 

Агропослови експлоатишу бренд „Фиделинка“
Када се анализирају уговори о закупу производних погона које су стечајни управници фирми Фиделинка а.д. и Фиделинка теста д.о.о. потписали са директорком фирме Агропослови д.о.о. Јеленом Јовановић, постаје евидентно да закуп не подразумева само производне капацитете познате суботичке фабрике. Уз простор и опрему, фирма у индиректном власништву Чедомира Јовановића је добила и нешто много вредније од квадрата и инвентара – то је бренд „Фиделинка“, који је шест деценија био присутан на тржишту као лидер у прехрамбеној производњи Србије и региона.

Иако у првом огласу стечајног управника жиг „Фиделинке“ није био предмет оглашавања и није било предвиђено да се он уступа на коришћење будућем закупцу млинова, жиг се некако ипак нашао у крајњем уговору. Тако су Агропослови, уз закуп млинова, на коришћење добили име и жиг „Фиделинке“ без посебног исказивања било каквих трошкова експлоатисања робног жига у Уговору.  

„Закупац има пословни интерес да брашно произведено у непокретности стави у промет на тржишту Републике Србије, те тржиштима: Републике Грчке, Републике Македоније, Републике Црне Горе, републике БиХ, Републике Хрватске, Републике Словеније…, под комерцијалним називом који укључује речи: Фиделинка и графизам заштићен исправом о жигу број: 53913, која представља прилог бр. 8 овог уговора (у даљем тексту: жиг), уз обавезу поштовања стандарда квалитета, како је прецизирано одредбама“, наводи се у тачки 12. преамбуле уговора од закупу производних капацитета Фиделинке а.д. од 11.10.2011. године.

За разлику од првог огласа из 2011, у другом огласу који се односи на закуп производне хале и опреме за производњу тестетина (28.5.2012) наводи се да се „у закуп издаје и жиг“, уз навођење броја исправе о жигу који је регистрован код Завода за интелектуалну својину Републике Србије.

У оба уговора су унете исте одредбе о праву на коришћење жига „Фиделинка“, као и формулација која јасно указује да је жиг, односно бренд, много важнији од самих производних капацитета Фиделинке. „Закупац нема интерес да закупљује непокретности и у њој обавља делатност без преноса права на коришћење жига, с обзиром да исплативост и профитабилност делатности непосредно зависи од употребе жига на комерцијалном паковању производа произведених у оквиру делатности“, наводи се у тачки 14. преамбуле уговора од 15.8.2012. године.

Чедомир Јовановић је сувласник Агропослова
Власник 100 одсто удела у фирми Агропослови д.о.о, када је извршен закуп млинских капацитета и опреме Фиделинке а.д. у октобру 2011. године, била је фирма Global Agriculture Businesses Limited из Лондона. Ова фирма је са почетним капиталом од свега 1.000 фунти регистрована 18.5.2011. године, односно пет месеци након што је у АПР са регистована фирма Агропослови (15.12.2010).

Заступник фирме Global Agriculture Businesses Limited је извесни Кеки Пантаки рођен 1939. године, чије име се везује за 27 компанија којима је до сада формално управљао. Пантаки је заступник и фирме Basic Solution Limited из Лондона, која је регистрована 25.2.2011. године и то на истој адреси као и фирма Global Agriculture Businesses Limited.

Последњи подаци из АПР-а показују да Агропослови д.о.о. имају два власника и то фирму SHSF д.о.о. из Београда са 99,85 одсто удела и фирму Global Agriculture Businesses Limited из Лондона са симболичних 0,15 одсто удела. У фирми SHSF д.о.о. (ранији назив Basic solution group д.о.о. Београд) удео од 45 одсто има Чедомир Јовановић, док удео од 55 одсто има фирма Basic Solution Limited из Лондона. Директор фимре Агропослови је Јелена Јовановић, супруга Чедомира Јовановића, који је индиректно, преко фирме  SHSF д.о.о. сувласник Агропослова.

Иначе, у београдској фирми Радна група д.о.о. власнички удео од 50 одсто, а потом и 100 одсто, имао је управо Чедомир Јовановић. Ова фирма се налази у поступку ликвидације и њен тренутни власник са 100 одсто удела је фирма Basic Solution Limited из Лондона.

Документација која поткрепљује све ове наводе: Овде

(Пиштаљка)