Прочитај ми чланак

И цркве празније због мањка деце

0

vernici

Било да живе по учењу Христовом, Мухамедовом или Мојсијевом, грађана Србије који се изјашњавају као верујући данас је мање него пре деценију. Најмање се осула православна заједница, док је осека најјача у малобројној – јеврејској.

Резултати пописа становништва из 2011. године показали су да је паства Српске православне цркве, данас на папиру броји 6,1 милиона чланова. У односу на 2002. годину то је мање за 292.188 грађана, или 4,6 посто. Број грађана који су се изјаснили као верници Римокатоличке цркве у односу на претходни попис мањи је за 54.019, што чини 13 посто католичког народа.

Протестанти Србије, чије језгро чине Словаци окупљени у Словачкој евангелистичкој цркви, слабији су за 9,4 посто – број оних који су се изјаснили као „реформатори“ мањи је за 7.362. Умањен је и број следбеника речи пророка Мухамеда, којих је 2011. пребројано 222.828, што је било седам посто више него данас. Највећи пад забележили су Јевреји којих је мање за четвртину – тачно их је 578 верника.

Без обзира на осеку религиозних грађана, проценат од најмање 94 посто становништва које се изјашњава као верујуће, Србију сврстава у сам европски врх држава према броју верника. Да доза резерве, ипак, према учењу верских заједница постоји у српском друштву, сведочи и број од 80.000 атеиста, што је двоструко више него 2002. године. Њима је блиско и 4.000 агностика, који су се први пут појавили у српској статистици. 

БЕЗ БОГА ЖИВИ 305.000 ГРАЂАНА

У Бога не верује 304.798 грађана Србије – рачуница је удружења „Атеисти Србије“. У овој организацији кажу да удео од 4,2 одсто неверујућег становништва охрабрује грађане да се тако изјашњавају и убудуће.
– Имамо и пораст броја оних који се нису изјаснили. На попису 2002. године било их је 197.031 док је 2011. забележено њих 220.735. Међу њима је велики број атеиста, које су пописивачи сврстали у ову категорију – каже Марија Дудић, из ове организације.

Благи пад броја верника, упркос религиозности готово целокупног друштва објашњава се у првом реду демографским падом Србије. То је и мишљење историчара и бившег координатора Међурелигијског савета Министарства вера Србије др Александра Раковића, који наглашава да резултате пописа треба посматрати у ширем контексту демографских струјања на Балкану.

– Пад броја декларисаних верника може се објаснити демографским падом српског и осталих народа, али и трендом атеизације карактеристичним за западноевропска друштва – каже Раковић. – Чини се и да верске заједнице нису имале потребу да сугеришу грађанима о верском изјашњавању на попису. То је штета, јер верске заједнице, а посебно СПЦ, имају немерљиву друштвену одговорност па и право да је на тај начин искажу.

У Патријаршији СПЦ напомињу да је попис показао да је огромна већина грађана Србије окренута вери, али и да српски народ гаји велико поштовање према својој Цркви. Пад броја верника они објашњавају белом кугом која све погађа једнако.

– Србија је између два пописа изгубила 225.000 грађана, међу којима највише Срба. Смањење броја верника последица је пада броја становника – кажу у СПЦ.

Високи проценат осеке верника јеврејске конфесије, београдски рабин Исак Асиел правда чињеницом да се велики број истинских верника исељава у државе са јаким јеврејским заједницама – највише у САД и Израел.

– Јевреја је у Србији нешто мање од 1.500, али нису сви религиозни – наводи рабин Асиел. – Апсурд је да је од 1995. године број јеврејских верника у порасту, али је висок проценат исељења.

(Вечерње новости)