Прочитај ми чланак

Хрватски инфектолог: Корона оштећује органе, није јачи грип

0

Директор клинике за инфективне болести "Др Фран Михаљевић" Иван Пуљиз каже како је у последњих десетак дана у тој клиници хоспитализовано између 30 и 50 пацијената. У просеку на дневној бази хоспитализује се 3-6 пацијената, а прошли петак било их је највише - 15, али је тада део стигао из других крајева Хрватске.

“Што се тиче старости, пацијенти су стари од 16 до 83 године. Највећи део је у доби од 40-60 година. Половина свих пацијената старија је од 60 година”, рекао је и додао како их је највише у средњој доби, а више је мушкараца него жена.

Пуљиз каже да се симптоми болести ковид-19 нису значајно променили од почетка епидемије. И даље су то висока температура, респираторни проблеми, сувоћа грла, кашаљ, општа слабост, мучнина и пролив.

Након неколико месеци истраживања потврђено је да је највећи ниво вируса у плућима, али је потврђен и у другим органима, објаснио је директор клинике и додао како вирус може довести до оштећења бројних органа.

“Вирус може изазвати оштећења срца, упалу срчаног мишића, напасти централни нервни систем, узроковати мождани удар, инфаркте, промене понашања”, наводи Пуљиз, истакавши да “није само мало јачи грип”.

Хрватска би требало да почне са лечењем оболелих крвном плазмом, а Пуљиз истиче да такво лечење није ново. До сад су се на тај начин лечиле болести попут МЕРС-а и САРС-а, али за лечење коронавируса упитан је ниво антитела.

“Не постоји довољан број истраживања који могу да потврде или оповргнну корисност плазме. Давање плазме није без нуспојава, ретке су, али могу да буду озбиљне”, рекао је Пуљиз.

Он закључује да би вакцинисање против грипа, које у Хрватској почиње у новембру, а на тржишту је од октобра, могло ове године да почне коју седмицу раније. Наиме, од вакцинисања до стицања имунитета треба да прођу две седмице.