Прочитај ми чланак

БиХ и РС након локалних избора

0

Након "проблематичног" и ризичног референдума о дану Републике Српске који је позитивно изгласан са 98 одсто гласова од изашлих на референдум, седам дана касније на локалним изборима Милорад Додик и његова владајућа партија су "капиталисали" своју политику са референдума.

6

Након „проблематичног“ и ризичног референдума о дану Републике Српске који је позитивно изгласан са 98 одсто гласова од изашлих на референдум, седам дана касније на локалним изборима Милорад Додик и његова владајућа партија су „капиталисали“ своју политику са референдума.

Милорад Додик победник локалних избора у Републици Српској?

Након „проблематичног“ и ризичног референдума о дану Републике Српске који је позитивно изгласан са 98 одсто гласова од изашлих на референдум, седам дана касније на локалним изборима, Милорад Додик и његова владајућа партија су „капиталисали“ своју политику са референдума. Референдум је био „маневар“ и пробни балон показивања политичке снаге Додикове партије са доста ризика.

Тако је партија Председника РС Милорада Додика уверљиво победила у РС и освојила већину већих градова и општина, те је преузела и локлану власт и од СДС-а, у једном броју општина, али и Сребреницу коју је више од 16 година држала бошњачка политичка опција окупљена око СДА.

7

Тиме је Милорад Додик постао, од свих партија које су изашле на локалне избoре у РС, али и БИХ у целини, политички победник. Победа Додика је имала и „коцкарску“ психологију. Ради се о стратегији политичког експеримента који је на срећу успео, али је могао и да пропадне и да РС буде у већим проблемима.

Спас локалних избора у РС је потпомогнут и од стране опозиције у РС, пре свега СДС која је изгубила значајне позиције власти, али је била јединствена са владајућом партијом око одржавања референдума. СДС и њен председник Младен Босић су допринели стабилности, и референдума и локалних избора, и показали су се државотворним и национално одговорним.

8

На другој страни, странка Бакира Изетбеговића – СДА, доживела је значајни пад утицаја у локалном бирачком телу и тако је СДА поражена, што ће тражити промену политике у руководству владајуће партије Бошњака у БИХ. Отворен је и сукоб бошњачких и хрватских странака у локалу, што додатно отежава ситуацију у федерацији БИХ и кантонима. Шта се суштини може очекивати након ових локалних избора у БИХ и РС?

„Спуштање“ или нове тензије према Додику и РС?

Прво, политичка кампања која је кренула из Сарајева, али и међународних кругова према РС и председнику Додику око референдума, сада после локалних избора ће морати да уђе у „мирније“ воде, јер је Милорад Додик ојачао своју политичку позицију у РС, хомогенизовао бирачко тело и грађане око своје политике, и тешко да се могу очекивати јачи удари на политику РС.

tomislav kresovic o autoruАко се буде кренуло против Додика, како је најављено од стране представника међународне заједнице у БиХ, онда ће се створити много веће и опасније тензије него што су биле око референдума. Избори су организовани по међународним правилима и законима у БиХ и РС, и они су легални и легитмни.

На другој страни, у паду је политика СДА и Бакира Изетбеговића, и то не одоговара међународним факторима који су рачунали на политичку моћ СДА и Изетбеговића против политичке власти у РС, заједно са хрватским политичким структурама. Како је дошло до одређене поларизације интереса бошњачких и хрватских партија на локалу, то ће се пренети и на функционисање органа власти БиХ.

Међународне структуре, пре свега ЕУ, САД, Немачка, сада су „блокиране“, односно неутрализоване за шири удар по руководству РС. Валентин Инцко и дипломате САД и ЕУ, мораће да спусте лопту према Додику и РС ако се жели очување мира у БИХ.

Мудрост, а не ароганција!

Република Српска се показала политички и грађански „стабилнијом“ од БиХ у целини. Додик је вешто искорисито референдум да ојача своју политику и позицију. Сада ће међународни фактор бити у прилици да тактичније и рационалније води политику према РС и председнику Додику, али и даље треба рачунати на облике опструкције према властима РС и тражење додатних разлога за притисак. Додикова странка је освојила највећи део политичког „колача“ у РС, и то може бити и велика самообмана која би могла да повећа облике политичке ароганције и самодовољности као у случају владајућих партија у Србији или Црној Гори.

Суштина Додикове политике после ових избора треба да буде шире отварање према структурама у у међународној заједници и региону. Супротна, „балканска“ психологија је ароганција, осећај личне моћи, који онда активира све облике политичке деструкције и самовоље. Евидентно је да ће ЕУ и САД и у наредном периоду ићи на дестабилзацију РС и председника Додика, и да ће се користити облици „психолошког рата“ против РС, пре свега због блискости врха РС са руководством Руске федерације.

9

Органи федерације БиХ, али и западни фактори, покушаће да опструирају и сатанизују власти у РС. Од рукводства РС, у много чему ће зависити да ли ће се дати повод за шири притисак. Председник РС Милорад Додик биће управо због успеха на локалним изборима под мерама „изолације“ власти у Сарајеву, али и под посебним режимом структура ЕУ пре свега САД.