Прочитај ми чланак

5 питања на која МУП мора да одговори о снимку са наплатне рампе Дољевац

0

Породица Станике Глигоријевић, жене која је настрадала у саобраћајној несрећи јануара 2019. године када је на наплатној рампи Дољевац аутомобил "Коридора Србије" ударио у возило у ком је била, позвана је из кабинета министра полиције Братислава Гашића да погледају спорних два минута снимка који недостају. Пошто се породица није одазвала њиховом позиву јер у том тренутку нису могли доћи, питали смо МУП да ли ће породица поново бити позвана у МУП, те да нам кажу нешто више о самом снимку и начину на који су до њега дошли.

Два спорна минута која недостају на снимку саобраћајне несреће на наплатној рампи Дољевац, поново су у фокусу јавности откако је син Станике Глигоријевић говорио на великом протесту „Србија против насиља“ у Београду. Убрзо након тога се појавила информација да је породица Глигоријевић позвана у МУП како би погледала снимак, што су и потврдили у разговору за наш портал, рекавши да су били спречени да дођу.


„Истина је, пре два дана су нас позвали. Представили су се да зову из кабинета министра полиције Братислава Гашића и позвали нас да дођемо да погледамо наводно тај део снимка. Славили смо славу, рекао сам им да не можемо у том тренутку, а после тога се нису јавили“, навео је тада Велимир, Станикин супруг, истичући да је сигуран да је тај снимак који би им пустили – фотомонтажа. Милутин Глигоријевић, старији син настрадале жене навео је и да не верује у веродостојност снимка који би им пустили.

„Зашто тај снимак нису пустили до сада? Где су ти делови снимка на суђењу за несрећу у којој је настрадала моја мајка? Зашто не објаве јавно тај део снимка па да сви виде та два минута која недостају, ако их је већ председник Вучић видео и рекао да Бабић није крив? Слажем се са оцем да је вероватно у питању фотомонтажа и да нешто желе, највероватније, да нам подвале. Обавестили смо адвоката“, каже Милутин за Нова.рс.

Једно у мору питања која су се појавила након што је ова информација обнародована било је и оно – откуд сада два минута снимка када је својвремено фирма која се бави одржавањем видео-надзора на наплатној рампи Дољевац тврдила да он не постоји? И то није једино питање које се сада намеће. Редакција портала Нова.рс упутила је МУП-у пет питања на која одговор још нисмо добили.

Да ли следи нови позив?

Како је породица у тренутку позива била спречена да дође у просторије кабинета министра Гашића, портал Нова.рс упитао је Министарство унутрашњих послова да ли ће поново упутити позив породици Станике Глигоријевић и понудити им гледање снимка.

Да ли ће им бити дозвољено да дођу са адвокатом?

Имајући у виду да претходног пута, како је потврдио и сам бранилац породице Глигоријевић Божо Прелевић, породици није било дозвољено да гледању снимка присуствује и правни заступник породице, упитали смо МУП да ли ће им наредног пута бити омогућено да дођу са својим адвокатом.

„Они су поставили услов да ће видети снимак у присуству свог браниоца и онда им је речено да не могу да виде снимак него могу само без браниоца. Оно што је посебан проблем у свему томе јесте што снимак не може бити у полицији него у Тужилаштву и суду, и мени то некако делује као буразерска варијанта институција где ћете ви позивати фамилију да нешто види, при чему ти људи нису вешти и стручни. Они и не знају да ли је то недостајећих два минута, не могу да упореде оригинал снимка са тима што ће њима неко пустити“, истакао је Прелевић.

Да ли су два минута снимка достављени тужилаштву и када?

Имајући у виду да је реч о важном доказу који се тиче постпука, додуше окончаном осуђујућом пресудом, питали смо полицију да ли је снимак проследио надлежном тужилаштву које је учествовало у поступку, посебно имајући у виду да је оно више пута на почетку поступка тражило да се та два минута уврсте у доказе, односно доставе тужилаштву.

Самим тим, уколико полиција поседује спорна два минута снимка, и надлежно тужилаштво би морало да има увид у њега.

Када су два минута снимка достављени службеницима МУП Србије?

Такође, прилично интересантно би било сазнати у ком тренутку је полиција дошла у посед видео-снимка. Да ли је то било пре него што је председник Србије Александар Вучић рекао да га је погледао и да је садржина узнемирујућа, током судског поступка или након што је суд донео осуђујућу пресуду без увида у спорних два минута?

Подсећања ради, Станика Глигоријевић трагично је настрадала на наплатној рампи Дољевац, 31. јануара 2019. године, када је из правца Ниша на возило у коме се она налазила налетело возило „Коридора Србије“. За ту несрећу осуђен је на 4 године и 6 месеци затвора Дејан Станојевић, возач аутомобила „Коридора Србије“ у коме се налазио и тадашњи директор овог предузећа и високи функционер Српске напредне странке (СНС), Зоран Бабић, који је ослобођен сваке одговорности.